Kırım kongo kanamalı ateş hastalarında serum ß defensin-2 düzeylerinin klinik ve prognoz ile ilişkisi
The relation of serums ß defensin-2 levels in the crimean-congo haemorrhagic fever patients with clinical and prognosis
  1. Tez No: 315829
  2. Yazar: OSMAN AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET PARLAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Kırım-Kongo kanamalı ateşi (KKKA) birçok organ ve sistemi etkileyebilen ve ölümcül olabilen viral bir enfeksiyon hastalığıdır. Konakçıyı mikroorganizmaların saldırısından koruyan ß-defensin-2 (BD-2) başlıca deri, solunum yolları ve gastrointestinal sistem hücreleri tarafından lipopolisakkarit ve sitokin gibi çeşitli uyaranlarla sentezlenir.Kırım-Kongo kanamalı ateşinin patogenezinin mortalite ile ilişkisi henüz yeterince açıklanamamıştır. Bu çalışmanın amacı, KKKA hastalarındaki serum BD-2 düzeylerinin hastalığın klinik seyrindeki ve prognozundaki rolünü incelemektir.Çalışmaya, Mart 2009 - Ağustos 2010 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Bölümünde yatarak takip edilen ve RT-PCR ve/veya ELISA yöntemiyle KKKA tanısı almış 60 hasta alındı.Daha önce tanımlanmış ağırlık kriterlerine göre hastaların 18 (% 30)'i ağır, 42 (% 70)'si hafif-orta gruba dahildi. 60 hastanın 6 (% 10)'sı öldü, 54 (% 90) hasta şifa ile taburcu edildi. Hastalarla kontrol grubunun serum BD-2 düzeylerinin karşılaştırılmasında ortalama BD-2 düzeyleri hasta grubunda 4180.30±3944.19 pg/ml, kontrol grubunda 964.45±266.07 pg/ml olup, hastalarda anlamlı oranda yüksekti (p=0,000). Ölen ve sağ kalan hastaların serum BD-2 düzeyleri kendi aralarında karşılaştırıldığında; ortalama BD-2 değeri ölen hasta grubunda 1529.81±1028.14 pg/ml, sağ kalan hasta grubunda ise 4474.80 ± 4041.58 pg/ml olup fark istatistiksel olarak sınırda anlamlı kabul edildi (p=0,055). Ortalama BD-2 değeri ağır hasta grubunda 5507.45±4327.06 pg/ml, hafif-orta hasta grubunda 3611.52±3676.73 pg/ml olup her iki grupta da kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı oranda yüksekti (her iki grup için p=0.000).Yaptığımız çalışma sonucunda; KKKA'da serum BD-2 salınımı arttığı, BD-2 düzeylerinin artmasının da sağ kalımı olumlu yönde etkilediği düşünülmektedir. Fakat, hasta sayımızın az olması nedeniyle bu konuda genelleme yapmak mümkün değildir.
Özet (Çeviri)
Crimean-Congo haemorrhagic fever (CCHF) is a viral infectious disease that can be potentially fatal and affect multiple organ and systems. The ß-defensin-2 (BD-2) which defends the host towards the attacks of microorganisms is synthesized by major skin, respiratory tract and gastro-intestinal system cells with various stimulants such as lipopolysaccharide and cytokine.The relation of Crimean-Congo haermorrhagic fever?s pathogenesis with mortality has not been explained adequately, yet. The aim of this study is to investigate the role in the clinical course and the prognosis of serum BD-2 levels in patients with CCHF.Sixty patients, who were hospitalized in Ataturk University Medical Faculty, Department of Infectious Diseases and Clinical Microbiology between March 2009 and August 2010 and diagnosed as CCHF by RT-PCR and/or ELISA methods, were included in the study.