Plevral patolojisi olan hastalarda difüzyon manyetik rezonans incelemenin benign malign ayrımında yeri ve önemi
The role and importance of diffusion weighted magnetic resonance imaging in benign-malign differentiation of pleural pathologies.
  1. Tez No: 315830
  2. Yazar: MUSTAFA KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ALPER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç:Manyetik rezonans ile difüzyon ağırlıklı görüntülemenin plevral ve plevral iştirakli patolojilerin ayırıcı tanısındaki değerinin araştırılması.Gereç ve Yöntem:Çalışmamız Nisan 2011-Nisan 2012 tarihleri arasında farklı klinik endikasyonlar ile toraks, torakal vertebra veya meme MRG çekimi yapılmış 59 (elli dokuz) hastada tespit edilmiş plevral iştirakli patolojilerin difüzyon MRG ile ADC değerleri alınmıştır. Sonrasında kaslardan alınan ADC değerleri paydaya konarak görece oranları hesaplanmıştır. Retrospektif olarak ölçülen rölatif ADC değerleri, mayilerde torasentez aracılığıyla elde edilen plevral analizler ile solid lezyonlar ise histopatolojik sonuçlar ile karşılaştırılmıştır.Bulgular:59 hastanın 23 (%39)'ünde plevral sıvı mevcut idi. Bunların 9 (%39,1)'u transüda, 14 (%60,9)'ü eksüda olarak belirlenmiştir. 36 (%61) hastada plevral ve plevral iştirakli solid lezyon mevcut idi. Bunların 9 (%25)'u benign ve 27 (%75)'si malign idi.Çalışmamızda ortalama rölatif ROI (lezyonlardan ölçülen ADC değerleri / kaslardan ölçülen ADC değerleri) değerleri kullanıldı. Eksüdatif vasıfta sıvısı bulunan olguların ortalama rölatif ROI oranı 1,65 ± 0,43 olarak ölçüldü. Transüda özelliğinde sıvısı olan olguların ortalama rölatif ROI oranı 2,64 ± 0,49 olarak ölçüldü. Plevral ve plevral iştirakli benign lezyonlu hastalardan alınan ortalama rölatif ROI oranı ise 2,23 ± 0,50 olarak ölçüldü. Plevral ve plevral iştirakli malign lezyonlu hastalardan alınan ortalama rölatif ROI oranı 1,10 ± 0,37 olarak ölçüldü.Bulgular Mann-Whitney U testi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective:Assessing the value of diffusion weighted magnetic resonance imaging in the differential diagnosis of pleural and pleura associated pathologies.Materials and Methods:Between April 2011 and April 2012, 59 patients were evaluated with different MRI examinations such as thoracic, spine or breast MRI and diffusion and ADC values were obtained from pleural and /or associated lesions in these patients. After the initial data obtained, DW and ADC values of adjacent normal muscles were also assessed. Using this data, a lesion to muscle ratio regarding the ADC and DW values was calculated. In a retrospective manner, results of solid lesions were compared with histopathologic reports. In cases with pleural effusion, results were compared with thoracentesis analysis.Results:Pleural effusion was present in 23 of 59 (%39) patients. These effusions were classified as transudate in 9 (%39, 1) cases and as exudate in 14 (% 60, 9) cases. Thirty-six (%61) patients had pleural and/or pleural associated solid pathologies. Nine of these (%25) lesions were benign and the rest (%75) were malignant lesions.In our study, we used mean relative ROI ratios (lesions ROI in ADC map/ muscles ROI in ADC map). In cases with exudative fluid, mean relative ROI ratio was measured as 1.65 ± 0.43. In cases with transudative fluid, the mean relative ROI ratio was measured as 2.64 ± 0.49. The mean relative ROI ratio in pleural and/or pleura associated benign lesions was measured 2.23 ± 0.50. The mean relative ratio of ROI in patients with malignant lesions was measured as 1.10 ± 0.37.Statistical analysis were performed using Mann-Whitney U test. There was significant statistical difference in terms of relative ADC and DW values in benign and malign lesions.