Prostat kanseri için üç boyutlu konformal radyoterapi ile yoğunluk ayarlı radyoterapinin karşılaştırılması
Comparison of the three dimensional conformal radiotherapy (3DCRT) and intensity modulated radiotherapy (IMRT) for prostat cancer
  1. Tez No: 315878
  2. Yazar: MERVE KÜÇÜKULU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL BÜYÜKÇİZMECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada, Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi bölümünde 5 prostat kanseri hastası için tedavi planlama sistemine bilgisayarlı tomografi kesitleri aktarıldıktan sonra 5 ve 7 alanlı üç boyutlu konformal radyoterapi (3BKRT) ile yoğunluk ayarlı radyoterapi (YART) planlamalarının karşılaştırılması yapılmıştır. Her hasta için tedavi planlama sistemi kullanılarak doz hacim grafikleri analiz edilmiştir. Kritik organlar ve hedef organlar yüzde olarak ve Gy cinsinden hesaplanan doz değerlerine göre karsılaştırılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda kritik organların ve sağlam dokuların minimum doz alması ve hedef organlarda homojen bir doz dağılımı sağlamak için yoğunluk ayarlı radyoterapinin üç boyutlu konformal radyoterapiye göre daha iyi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, comparison of treatment planning for 5 and 7 fields with the three dimensional conformal radiotherapy (3DCRT) and intensity modulated radiotherapy (IMRT) for five prostate cancer cases after transferring Computer Tomography scans to Treatment Planning System (TPS) is done at Necmettin Erbakan University Meram Medicine Faculty Radiation Oncology Department. It is analyzed dose volume histograms by using treatment planning system for each patient. We have analyzed dose volume histograms by using treatment planning system for each patient. Critical organs and target organs are compared according to calculated dose values as percentage and Gy. As a result of this study, it is determined that IMRT is better than 3DCRT to provide homogeny dose distribution of target organs and minimum dose delivering of critic organs and healthy tissues.