Flüoresans nanokristal yapıların sentezi, kristal yapılarının incelenmesi ve polimer hibrid ışık veren diyodlarda uygulamaları
Synthesis and investigation of fluorescent nanocrystal structures and their application in polymer hybrid light emitting diodes
- Tez No: 315916
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT KUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Kimya Mühendisliği, Chemistry, Chemical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez çalışmasında kuantum nanokristaller olarak bilinen ve birçok alanda uygulama imkânı bulunan CdSe tabanlı nanokristal yapıların alaşım formlarının kolloidal sentezi ve polimer-hibrit ışık yayan diyot uygulamaları incelenmiştir. Alaşım CdSeS Nanokristal yapılar düşük sıcaklıklarda çift faz metoduyla toluen-su arayüzeyinde kontrollü olarak sentezlenmiştir. Daha sonra elde edilen nanokirstaller hibrit led uygulamalarında kullanılmıştır. Kullanılan nanokristaller Hibrit LED sistemlerinde elektrolüminesans veriminde ciddi bir artışa neden olmuşlardır. Bu çalışmalar sonunda çekirdek kabuk yapıların birkaç basamakta sentezi yerine daha yüksek flüoresans özellik gösteren alaşımların tek basamakta sentezi ve bunların hibrit elektronik devrelerde verim arttırmaya yönelik kullanılabilirliği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we report synthesis and polymer hybrid LED application of CdSe based alloyed nanocrystals which are known as quantum dots. Alloyed CdSeS Nanocrystals were synthesized based on two-phase method in toluene-water interface. Then, the obtained nanocrystals were used in polymer hybrid LED applications. Hybrid LEDs showed significant improvement in electroluminescence. As a result, it can be proposed that the synthesis of alloyed nanocrystls at one step is a useful tool instead of synthesis of core-shell structure by multi-steps and their applicability to improve the performance of LEDs.