Konya'da yetişen bazı Salvia L. (adaçayı) türlerinin biyokimyasal ve biyoaktif özellikleri
Biyochemical and bioactive features of some Salvia L. (adaçayi) species growing in Konya
- Tez No: 315918
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN TUGAY, PROF. DR. MUSA ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bazı Salvia türlerine ait adaçaylarının toprak üstü kısımlarının antioksidan kapasite, toplam fenol, mineral içeriği ve antibakteriyel etkileri tespit edilmiştir. En düşük ve en yüksek antioksidan kapasite değerleri sırasıyla Salvia dichroantha Stapf ve Salvia heldreichiana Boiss. ex Benth.'da tespit edilmiştir. Bu değerler 73.855 mg GAE/g ve 80.207 mg AAE/g olarak bulunmuştur. Bunları azalan sırayla Salvia tomentosa Mil. ve Salvia halophila Hedge takip etmiştir. En yüksek toplam fenolik madde içeriği Salvia tomentosa'da (13.316 mg GAE/100ml) bulunurken en düşük olarak Salvia halophila'da (6.168 mg GAE/100 ml) bulunmuştur. Ekstraktlar E. coli ve B. cereus'a aynı seviyede etki etmişlerdir. MSSA'da ise bu değerler düşük seviyede (128 ile 1024) gözlenmiştir. En yüksek etkiyi K. preumoniac üzerine yapmıştır. Makro elementlerden K içeriği 14518 mg/kg ile 24171 mg/kg arasında değişirken, Ca içerikleri 12402 mg/kg ile 18553 mg/kg arasında bulunmuştur. P, Mg ve S içerikleri K ve P değerlerine göre kısmen düşük seviyelerde bulunmuştur. Mg içeriği 2118 ile 2914 mg/kg arasında tespit edilmiş olup ortalama Mg içeriği 2496 mg/kg olarak hesaplanmıştır. P içerikleri ise 1385 ile 1910 mg/kg arasında belirlenmiştir. Mikro element olarak en yüksek seviyede Fe bulunmuştur. Bitkilerin Fe içerikleri 179 ile 782 mg/kg arasında değişmiştir. En yüksek demir içeriği S. tomentosa'da en düşük ise S. heldreichiana'da tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Antioxidant capacity, total phenol, mineral contents and antibacterial effect of aerial parts of sage belong to some Salvia species were established. The lowest and highest antioxidant values of Salvia dichroantha Stapf and Salvia heldreichiana Boiss. ex Benth. extracts were found as 73.855 mg GAE/g and 80.207 mg GAE/g, respectively. While the highest total phenol was established in Salvia tomentosa Mil. (13.316 mg GAE/100 ml), the lowest level was found in Salvia halophila Hedge (6.168 mg GAE/100 ml). Extracts had affected on E. coli and B. cereaus at the same levels. These values were observed at the low levels (128 to 1024) in MSSA. K. preumoniac was the most effected from extracts. While K contents of plants changed between 14518 mg/Kg to 24171 mg/Kg, Ca contents ranged between 12402 mg/Kg to 18553 mg/Kg. P and Mg contents were found low compared with K and P values of plants. Mg content was changed between 2118 to 2914 mg/Kg; mean was calculated as 2496 mg/Kg. P contents of plants were determined between 1385 to 1910 mg/Kg. As a microelement, Fe was found at the highest level. Fe contents of plants were found between 179 to 782 mg/Kg. The highest and lowest Fe contents were established in S. tomentosa and S. heldreichiana, respectively.