Apartmanların dış kabuğuna uygulanan ısı yalıtımının bina enerji performansına etkisi (Konya ve Erzincan örneği)
The effect of heat insulation wich apply on outer covering of apartment houses, to building energy performance (example of Konya and Erzincan)
- Tez No: 315919
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZIM KOÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Mimarlık, Energy, Architecture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Enerji hayatın her alanında karşımıza çıkan, savaşlara, iç çekişmelere yol açan bir olgudur. Enerji konusunda büyük oranda dışa bağımlı olduğumuz göz önünde bulundurulursa, enerjinin korunumu gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Türkiye'de harcanan enerjinin büyük bir kısmı konutları ısıtmak için kullanılmaktadır. Konutu ısıtmak kadar, ısıyı muhafaza edip alanda tutmakta çok önemlidir. Isıyı muhafaza etmenin en iyi ve ekonomik yolunun apartmanlarda ısı yalıtımı olduğu görülmektedirBu tez çalışmasında birinci bölüm, giriş bölümüdür. Bu bölümde apartmanların dış kabuğuna uygulanan ısı yalıtımı ve enerji hakkında bilgiler sunulmuştur. Bunun yanı sıra, çalışmanın amacı, önemi ve kapsamı anlatılmıştır. İkinci bölümde tez hakkında literatüre dayalı kitaplar, tezler, sempozyumlar, internet ortamında ve dergilerde yayınlanmış makaleler araştırılmıştır. Üçüncü bölümde materyal ve metot verilmiştir. Dördüncü bölümde, çalışmalarımız kapsamında pilot bölgelerden seçilen 10 örnek apartmanın proje bilgileri, yalıtım uygulamalarından çekilen fotoğraflar ve hesaplar verilmiştir. Araştırma sonuçları ve tartışma başlığı altında yapılan hesaplar doğrultusunda çıkan sonuçlar anlatılıp termal kamera görüntüleri yorumlanmıştır. Tartışma kısmında ise, literatürdeki diğer yayınlarla karşılaştırma yapılmıştır. Son bölüm olan sonuç ve öneriler kısmında ise Konya ve Erzincan kentinde incelenen 10 binanın ısı yalıtımlı ve ısı yalıtımsız durumda harcayacakları enerji ve elde edilecek enerji tasarrufu hesaplanmış ve binalara ait yoğuşma grafikleri çizilmiştir. Binalarda ısı yalıtımı yapılmadığında duvar, toprağa oturan taban ve tavanda yoğuşma olduğu görülmüştür. Ayrıca ısı yalıtımı yapılırken işçiliğin önemli olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy, encountered in every field of life is a phenomenon that led to internal disputes and wars. Considering that we are substantially dependent on foreign energy, conservation of energy are becoming increasingly important. A large part of the expended energy is used to heat homes in Turkey, house heating up, and keep the heat very important to keep the field. It is seen that, heat insulation of apartments is The best and most economical way to preserve heatThe first part of this thesis is an introduction. In this section information about heat insulation, applied to the outer shell of apartment buildings and energy are presented. In addition, the importance, the thesis, the symposiums and the article published in magazines and on the internet are examined. In third section, material and methods are given. In fourth section, it is given the poject information of 10 apartment selected from pilot region, photos from insulation application and accounts. Condensation of the graphs are plotted in buildings. The results, according to calculation made under the heat of research result and discussion and energy efficiency are shown in the tables, the images of termal camera are interpreted and condensation graphics of buildings are plotted. In discussion selection the study have been compared with the other oublication in the literature. In the last section, the conclusion and recommendations, it is given by agent that the amount of energy spent of examined 10 building in the city of Konya and Erzincan in case heat insulation and without heat insulation.