Endemik Silene anatolica Meltzheimer & A. Baytop ve Silene lycaonica Chowdh. (Caryophyllaceae) türlerinin morfolojik ve anatomik yönden incelenmesi
Morphological and anatomical analysis of endemic Silene anatolica Meltzheimer & A.Baytop and Silene lycaonica Chowdh. (Caryophyllaceae) species
  1. Tez No: 315921
  2. Yazar: HAKAN ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ BAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada Caryophyllaceae familyasına ait endemik Silene lycaonica Chowdh. ve Silene anatolica Meltzheimer & A. Baytop türlerinin morfolojik ve anatomik özellikleri belirlendi.Morfolojik çalışmalarda türlerin; gövde, yaprak, çiçek ve meyva kısımlarının ölçümleri yapıldı ve tablolar halinde verildi.Anatomik incelemelerde ise, her iki türün kök, gövde ve yapraklarından, mikrotom ve el ile kesitler alınarak boyandı ve daimi preparatlar haline getirildi. Daha sonra kameralı mikroskop yardımıyla bu preparatların fotoğrafları çekildi ve ayrıntılı anatomik incelemeler yapıldı. Bitkilerin yapraklarından yüzeysel kesitler alınarak stoma özellikleri incelendi ve stoma indeksi hesaplandı.
Özet (Çeviri)
In this study, was determined the morphological and anatomical properties of endemic Silene lycaonica Chowdh. and Silene anatolica Meltzheimer & Baytop species which belong to family of Caryophyllaceae. In morphological studies of these species; were measured parts of stem, leaves, flower and fruit and given in tables.In anatomical investigations of these two species were taken section from root, stem, leaves by microtom and hand. These sections were painted and were made constant slide. After that it were taken photograph of these slides with assist of microscobe which has camera. Were examined stomatal characteristics by section taken superficial from these plants leaves and was calculated stomatal index.