Güç faktörü düzeltmeli güç LED sürücü tasarımı ve gerçekleştirilmesi
Design and realization of power LED driver with power factor correction
  1. Tez No: 315926
  2. Yazar: YUSUF GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Günümüzde güç LED'leri, geleneksel aydınlatma kaynaklarına göre uzun ömür, dayanıklılık ve yüksek verimleri nedeni ile aydınlatma sektöründe yaygın olarak kullanılmaktadır. Güç LED'leri yüksek değerde akım çektiklerinden, özel sürücü devrelerine ihtiyaç duyarlar. Bu özel sürücü devreleri, girişlerinde şebekeden harmonikli akımlar çeken ve güç faktörünü düşüren AC-DC dönüştürücülere sahiptir. Bu dönüştürücüler yerine aktif PFC'li AC-DC dönüştürücüler kullanılarak şebekenin güç faktörü 1'e yaklaştırılır ve şebekeden harmonik içeriği azaltılmış sinüs'e yakın akımlar çekilerek güç kalitesi düzeltilebilir.Bu çalışmada, güç faktörü düzeltmeli doğrultucu ile şebekeden çekilen harmonikli akımların harmonik içeriğini azaltan ve giriş güç faktörünü düzelterek güç LED'lerini süren boost dönüştürücülü harici ve flyback dönüştürücülü dahili PFC'li iki farklı devre tasarlanmış ve pratik olarak gerçekleştirilmiştir. Her iki devre PSpice ortamında simüle edilmiş, simülasyon ve deneysel sonuçlarının uyumlu olduğu görülmüştür. Dahili PFC'li güç LED sürme devresinin harici PFC'li devreye göre çalışılan güç seviyesi için daha düşük harmonik ve daha yüksek güç faktörü sağladığı ve her iki devrenin EN 61000-3-2 C sınıfı standardını karşıladığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays power LEDs are commonly used in lighting sector because of their advantages like durability, long life time and high efficiency comparing to traditional light sources. Since power LEDs draw high current, they need special driver circuits. These special driver circuits have AC-DC converters which decrease the power factor and draw currents with harmonics from AC mains. These problems can be eliminated by using AC-DC converter which includes active PFC and thus, power LED driver circuit draws a current which has nearly pure sinusoidal waveform from AC mains and power factor is improved.In this study, two different active PFC circuit topologies have been designed and realized. One of them contains an external PFC with boost converter and the other one contains an internal PFC with flyback converter. They drive the power LEDs by decreasing the current harmonic contents and correcting the input power factor. Both of the circuits are simulated with PSpice and it has been seen that simulation and experimental results were in agreement. For the same power level (20W), lower harmonics and higher power factor is obtained with power LED driver which has internal PFC circuit compared to the external PFC. Both of the circuits meet the EN 61000-3-2 class C standard.