Prostat kanserli hastalarda PTEN gen mutasyonlarının tanımlanması
Identification of PTEN gene mutations in patients with prostate cancer
- Tez No: 315927
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASİBE CİNGİLLİ VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Prostat kanseri; gelişmiş ülkelerde kansere bağlı ölümler arasında 2. sıradadır. Prostat kanserinin ortaya çıkışından ve hastalığın seyrinden sorumlu mekanizmalar tamamen açığa çıkarılamamıştır, ancak tümör seyri ve gelişiminden birçok değişik faktörün önemli rol oynadığı düşünülmektedir. PTEN (fosfotaz ve tensin homoloğu) kromozom 10q23.3 lokalize olmuş, bir çok kanser türünde işlevini kaybetmiş tümör baskılayıcı bir gendir. PTEN, PI3K/Akt yolağını inhibe ederek negatif düzenleyici rol oynar. PI3K/Akt/ yolağı prostat karsinogenezinde önemli hücresel olayları düzenlemektedir. Prostat kanserinde bu yolağın aktivasyonunun daha ileri evre, daha kötü prognoz ve daha yüksek gleason skoru ile ilişkili olduğu gösterilmiştir.Çalışmamızda; primer prostat kanserli hastalarda PTEN gen mutasyonları Real-Time PZR'a dayalı yeni bir analiz yöntemi olan HRM yöntemiyle araştırılmıştır. HRM (High Resolution Melting) analizinde; PTEN genine ait Ekson1 ve 2 primer olarak kullanılmış, sağlıklı bireylerden alınan 5 adet kan örneği kontrol grubu olarak seçilmiş ve parafin bloklara emdirilmiş olan 10 adet prostat kanserli solid doku örnekleri kullanılmıştır. Çalışmamızın sonucunda; 2 adet prostat kanserli dokuda ve 1 adet kontrol olarak kullanılan örnekte; her iki eksonda da mutasyon gözlemlenmiştir. Türk popülasyonun da; PTEN geni nin prostat kanserinde ki öneminin ve işlevinin anlaşılması için daha geniş çalışmalarla araştırılmalı, PTEN geninin genetik bir marker olarak Türk popülasyonunda kullanılıp kullanılmayacağı yönündeki çalışmalar tetiklenmelidir.
Özet (Çeviri)
Prostat carcinoma is the second most common cause of cancer-related mortality in developed countries. Although the mechanisms responsible for emergence of and progression of prostate cancer were not brought fully exposed, many different factors thought to play an important role in tumor progression. PTEN (phosphatase, tensin homologue) located 10q23.3 on chrosome and inactivation of tumor suppressor gene PTEN has been reported in several types of human tumors. PTEN plays a role as negative regulator by inhibiting the PI3K/Akt pathway. PI3K/Akt pathway regulates cellular events in prostate carcinogenesis. Activation of this pathway in more advanced stages of prostate cancer, poorer prognosis are associated with higher gleason score.Our study, PTEN gene mutations in patients with primary prostate cancer investigated with the method of HRM-based Real-Time PZR. In this study with HRM method used 5 different blood samples of healthy individuals for control and 10 pieces of solid tissue samples of parafin-embedded blocks with prostate cancer. In the present study, 2 pieces of tissue with prostate cancer and used as a control sample of 1; which mutation is observed in both exons. The importance of PTEN gene in prostate cancer and for understanding the function to be explored in larger studies, PTEN gene as a genetic marker in the direction of the Turkish population triggered whether to use in Turkish population or not.