Led sürücü uygulamaları için yüksek verimli LLC rezonanslı dönüştürücü tasarımı
Design of a high-efficiency LLC resonant converter for led driver applications
  1. Tez No: 961764
  2. Yazar: YÜKSEL BAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM AKBOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Makinaları ve Güç Elektroniği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez çalışmasında, LED aydınlatma sistemleri için yüksek verimli, elektromanyetik uyumluluğu yüksek ve uluslararası standartlara uygun bir güç kaynağı tasarımı gerçekleştirilmiştir. Geliştirilen sistem, iki aşamalı yapıda olup ilk aşamada aktif güç faktörü düzeltmeli (GFD, PFC) AC-DC dönüştürücü, ikinci aşamada ise LLC rezonanslı DC-DC dönüştürücü topolojisi kullanılmıştır. Yüksek verim ve düşük harmonik bozulma hedeflenmiş; IEC 61000-3-2 standardına uygunluk sağlanarak toplam harmonik distorsiyon (THD) değerleri sınırlandırılmıştır. Tez kapsamında, LLC rezonanslı dönüştürücünün teorik temelleri incelenmiş, çalışma frekansının kazanç üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Rezonans tank parametrelerinin tasarımı, kalite faktörü, endüktans oranı, manyetik tasarım ve sıfır gerilimde anahtarlama (SGA, ZVS) koşullarının sağlanması detaylı şekilde ele alınmıştır. Rezonans tank kazancı, MATLAB ortamında modellenmiş, farklı yük koşullarındaki performansı değerlendirilmiştir. Yarım köprü yapısına sahip LLC rezonanslı dönüştürücü devresi, LTspice ortamında modellenerek benzetim çalışmaları gerçekleştirilmiş ve fiziksel prototipi üretilerek deneysel doğrulamalar ile sistem performansı değerlendirilmiştir. Simülasyon ve uygulama sonuçları, LLC dönüştürücünün geniş yük aralığında sıfır gerilimde anahtarlama (ZVS) yeteneği ile yüksek verimlilik sunduğunu, ancak düşük yük koşullarında diyotların sıfır akımda anahtarlama (SAA, ZCS) özelliğini kaybettiğini göstermektedir. Çalışmanın sonucunda, LED aydınlatma sistemleri için uygun, kararlı ve yüksek verimli bir güç kaynağı yapısı sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, a high-efficiency, electromagnetically compatible, and internationally compliant power supply design is developed for LED lighting systems. The proposed system is structured as a two-stage topology, comprising an active power factor correction (PFC) AC-DC converter in the first stage, followed by an isolated LLC resonant DC-DC converter in the second stage. High efficiency and low harmonic distortion were targeted, and compliance with the IEC 61000-3-2 standard was achieved by limiting the total harmonic distortion (THD) values. Within the scope of the study, the theoretical foundations of the LLC resonant converter were examined, and the effect of operating frequency on voltage gain was analyzed. The design of resonant tank parameters, including the quality factor (Q), inductance ratio (m), magnetic design, and fulfillment of zero-voltage switching (ZVS) conditions, was thoroughly addressed. The resonant tank gain was modeled in MATLAB and its performance under varying load conditions was evaluated. The half-bridge LLC resonant converter was simulated in LTspice, and a physical prototype was implemented to experimentally validate system performance. Simulation and experimental results demonstrated that the LLC converter offers high efficiency over a wide load range due to its zero-voltage switching (ZVS) capability. However, it was observed that under light-load conditions, the zero-current switching (ZCS) operation of the output diodes is compromised. As a result, the study presents a stable and high-efficiency power supply solution suitable for LED lighting systems.