Depremde betonarme bina performansının doğrusal elastik ve elastik olmayan yöntemler ile belirlenmesi ve yöntemlerin sonuçlarının karşılaştırılması
Seismic performance evaluation of reinforced concrete buildings using linear elastic and non-linear elastic methods and comparison of results
  1. Tez No: 315982
  2. Yazar: MEHMET İLKER DENİZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRAY ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Betonarme yapıların dinamik yükler altındaki davranışlarının önceden belirlenmesi amacı ile performansa dayalı analiz yöntemi kullanılmaktadır. Deprem Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelik (DBYBHY)'de, mevcut betonarme binaların deprem performansının belirlenmesinde doğrusal elastik ve doğrusal elastik olmayan hesap yöntemlerin kullanılmasına izin verilmiştir. Bu çalışmada, burulma düzensizlikleri 1.10 ve 1.21 olan 5 katlı ve 7 katlı çerçeveli betonarme binaların deprem performansı belirlenerek yöntemlerin sonuçları karşılaştırılmıştır. Binanın deprem performansının belirlenmesinde doğrusal elastik yöntemlerden ?Eşdeğer Deprem Yükü Yöntemi (EDYY)?, doğrusal elastik olmayan hesap yöntemlerden ?Artımsal Eşdeğer Deprem Yükü Yöntemi (AEDYY)? ve ?Zaman Tanım Alanında Hesap Yöntemi (ZTAHY) kullanılmıştır. Her iki doğrultu için yapılan analizlerden, EDYY ve ZTAHY ile binaların performans değerlendirmesi sonucunda, kiriş ve kolon kesitlerindeki hasar durumları DBYBHY`de tanımlanan ?Can Güvenliği? (CG) performans düzeyi için belirlenen koşulları sağlamaktadır. AEDYY ile analizde ise, 7 katlı 1.10 ve 1.21 burulma düzensizliğine sahip binalarda yalnızca bir katta ileri hasar bölgesine (İHB) geçen kirişlerin oranı CG performans düzeyi için verilen koşulu sağlamadığından, DBYBHY'de tanımlanan CG performans düzeyi için belirlenen koşulları sağlamamaktadır.
Özet (Çeviri)
Performance-based analysis is used for predicting the behavior of reinforced concrete structures under dynamic loads. Specification for Buildings to be Built in Earthquake-Prone Regions (DBYBHY) allows to use linear elastic and non-linear inelastic methods for performance evaluations of existing reinforced concrete buildings. In this study, seismic performances of 5- and 7-storey reinforced concrete frame buildings with torsional irregularity indices 1.10 and 1.21 were evaluated, and the results obtained using different methods were compared. Among the linear elastic methods, ?Equivalent Seismic Force Method (EDYY)?, and, among the non-linear elastic methods, ?Pushover Analysis (AEDYY)? and ?Time-History Analysis (ZTAHY)?, were used for seismic performance evaluation. Based on the results of analyses performed in two directions using EDYY and ZTAHY, it is observed that damage levels at beam and column sections meet the requirements of ?life safety? (CG) performance level defined by DBYBHY. On the other hand, the requirements of CG performance level are not met for the 7-storey buildings with torsional irregularity indices 1.10 and 1.21 based on the results of analyses using AEDYY since the ratio of beams falling into advanced damage region (İHB) at a single storey does not meet the requirements of CG performance level.