Kobaylarda digoksin ile oluşturulan aritmilerde trombosit aktive edici faktör (PAF) antagonisti WEB 2086'nın etkilerinin incelenmesi
- Tez No: 31602
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İCLAL ÇAKICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
54 - ÖZET Bu çalışmada, anestezi edilmiş kobaylarda deneysel digoksin aritmilerinde trombosit aktive edici faktürlin (PAF) rolU araştırılmıştır. Ayrıca PAF' m etkilerine arakidonik asidin 5-lipoksijenaz yolağı Ürünlerinin katkısı incelenmiş tir. Bu amaçla PAF antagonisti WEB 2086 (1.0-30.0 mg.kg“1, i.v. bolus) tek basına veya 5-lipoksijenaz inhibitor!! CGS 8515 (0.3 mg.kg-1 i.v. bolus) ile kombine edilerek kullanıl mıştır. EKG, kan basıncı, kalp atım hızı ve aritmiler, digoksin uygulanmasından 30 dakika öncesinden başlayarak 60 dakika sonrasına kadar kaydedilmiştir. WEB 2086, yalnızca 3.0 mg.kg-1 dozda, aritmi başlama zamanını anlamlı olarak geciktirmiştir. Ventriküler fibrilasyon insidansını etkile memiş, mortaliteyi ise yalnızca 10 mg.kg-1 dozda anlamlı olarak azaltmıştır. Aritmi skorunu hem 3.0 hem de 10 mg.kg-1 dozda kullanıldığında anlamlı olarak azaltmıştır. WEB 2086 (10.0 mg.kg-1, i.v. bolus), CGS 8515 (0.3 mg.kg-1, i.v. bolus) ile kombine kullanıldığında ise aritmi skoru hariç hiçbir aritmi parametresinde iyileşmeye neden olmamıştır. Bulgular, kobaylarda digoksin ile oluşturulan arit milerde PAF' in rolü”olabileceğini, ancak 5-lipoksijenaz Ürünlerinin PAF' m etkilerine bir katkıda bulunmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
- 55 - SUMMARY In the present study, the role of platelet activating factor (PAF) has been studied in experimental digoxin arrhythmias in anaesthetized guinea-pigs. In addition, the involvement of 5-lipoxygenase products of arachidonic acid on the effects of PAF has also been investigated. In this regard, an antagonist of PAF, WEB 2086 (1.0-30 mg.kg-1, i.v. bolus) alone or in combination with a 5-lipoxygenase inhibitor CGS 8515 (0.3 mg.kg-1, i.v. bolus) have been used. ECG, blood presure, heart rate and arrhythmias were recorded starting 30 min before digoxin administration and continued for 60 min afterwards. WEB 2086, only at a 3.0 mg.kg-1 concentration delayed the onset of arrhythmias significantly. It did not influence the incidence of ventricular fibrillation, but only at a 10.0 mg.kg-1 concentration, reduced the mortality significantly. It reduced significantly the arrhythmia score either at the 3.0 mg.kg-1 or 10.0 mg.kg-1 concentration. WEB 2086 (10.0 mg.kg-1, i.v. bolus) in combination with CGS 8515 (0.3 mg.kg-1, i.v. bolus) did not improve any arrhythmia parameter except arrhythmia score. Results showed that PAF might have a role on digoxin-induced arrhythmias, however, 5-lipoxygenase products did not contribute to the effects of PAF.