İnşaat aile şirketlerinin kurumsallaşma süreci
Institutionalization process of the family construction companies
- Tez No: 316090
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYNUR KAZAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada aile şirketlerinin özellikleri, kültür ve yönetim yapıları, gelişim evreleri, ülke ve dünya ekonomilerindeki yerleri incelenmiş; aile şirketlerinin kurumsallaşmasının önemi, yararları, zorlukları, boyutları açıklanmış; inşaat şirketlerini diğer şirketlerden ayıran özellikler saptanmış; proje yönetim sisteminin unsurları ve oluşturulması detaylandırılmış; inşaat aile şirketleri için örnek olabilecek bir kurumsallaşma yol haritası çizilmiş; kurumsallaşma sürecini geçirmiş inşaat aile şirketleriyle yapılan görüşmeler aktarılmıştır. Çalışma sonucunda kurumsallaşmanın ulaşılmaz bir süreç olmadığı sonucuna varılmıştır. Zamanlaması ve yöntemleri doğru seçildiği takdirde bir inşaat aile şirketinin kurumsallaşması hem ailenin geleceği, hem şirketin geleceği açısından büyük yararlar sağlayacaktır. Kurumsallaşma sayesinde sağlıklı büyüyecek ve ömrü uzayacak olan inşaat aile şirketlerinin ülke ekonomisine ve istihdama katkıları artacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, characteristics, cultural and management structures, process of progression, their places in the international and local situations of the family companies are examined; the importance, benefits, difficulties, advantages and disadvantages of their institutionalization are explained, the differences which separate them from the other companies are explored, the means of Project management systems are outlined, a sample route map which can be a guide to family companies in the construction field is created and the interviews with the family companies in construction field are presented. Findings of this study show that institutionalization is not an inaccessible process. Providing that its methods and timing are outlined carefully, the institutionalization of a family construction company has many benefits both for the company and the family. The family construction companies, improving with the institutionalization, will have numerous contributions to the national economy and employment.