Rekabet avantajı olarak inşaat sektöründe tedarik zinciri
As competitive advantage in the construction industry supply chain
- Tez No: 316091
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYNUR KAZAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Tedarik zinciri inşaat sektörünün vazgeçilmezi olan süre-kalite-maliyet üçlüsünün uyumlu, bütünleşmiş ve yüksek performanslı olmasını sağlamaktadır. Şirketlerin rekabet üstünlüklerini sağlamak için müşteriye daha ucuz ve daha kaliteli ürün sunarak müşteri hizmet seviyelerini en üstlere çıkarma çabalarından dolayı tedarik zinciri yönetimi önemli bir yere sahiptir. Şirketlerin tedarik zinciri ne kadar etkin ise, rekabet gücü de o kadar artmaktadır. Bu rekabet gücü de şirketlerin artan müşteri beklentilerinin karşılanabilmesini sağlayacaktır. Yapılan bu çalışmada; tedarik zincirinin yapısı, üretim ve inşaat sektöründe nasıl kullanıldığı irdelenmiştir. Tedarik zincirin inşaat sektöründe uygulandığını gösteren bir model oluşturularak iyi bir proje yönetiminin sağlanması hedeflenmiştir. Bu çalışma ile tedarik zinciri ve yönetimi inşaat şirketlerine rekabet üstünlüğü sağlayacak ve sektördeki firmalara yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Supply chain provides indispensable triple of construction industry which are time-quality-cost being compatible,integrated and high performance. As providing competitive advantages of companies, presenting cheaper and more quality product to the customer because of raising customer service at top level efforts, supply chain management has an important place. How effective they are in the supply chain companies, the competitive power of companies that are increasing. Also this competitive power will ensure to satisfy increasing customer expectations. In this study, the structure of supply chain, how it is used in the manufacture and construction industry are discussed. Applied at the construction industry by creating a model that shows the supply chain is a good project managament is aimed to provide. With this study supply chain and management will provide competitive advantage to construction companies and will help to companies at industry.