?Monte Carlo? simülasyon yöntemlerinin medikal alanda organ dozu hesaplamasında Bilgisayarlı Tomografi (BT) cihazlarında kullanabilirliğinin incelenmesi
Calculation of organ dose by Monte Carlo simulation methods in medicine; the review of usability in Computed Tomography (CT) devices
  1. Tez No: 316095
  2. Yazar: EMİNE DİLEK GÜNDOĞMUŞ ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİNA TUNÇEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi AD'nda yapılan bu çalışmada General Electric (GE) marka Ligh Speed RT model bilgisayarlı tomografi (BT) cihazında çekimler sırasında iyon odası ve termolüminesans dozimetre (TLD) ölçümlerinden elde edilen ve Monte Carlo simülasyon tekniğini kullanan yazılım yoluyla hesaplanan hastanın aldığı organ doz değerleri karşılaştırıldı. Belirlenen çekim protokollerinde iyon odası ile CTDIhava ve CTDIw hesaplamalarında kullanılan ölçümler alındı. ImPACT yazılımına giriş verisi olarak hesaplanan CTDIw kullanılarak her çekime ait doz raporlamalarında verilen CTDIw, CTDIvol, DLP değerleri hesaplandı. Aynı değerler yazılımın mevcut çizelgelerinde bulunan değerler ile hesaplandı. BT cihazının ölçüm sonucunda verdiği doz raporlarından bulunan CTDIvol ve DLP ile yazılımın verdiği doz raporları karşılaştırıldı. Aynı protokollerde RANDO fantomda TLD kullanılarak helikal ve aksiyel çekim tiplerinde organ dozu ölçümleri yapıldı. İyon odası ile ölçülen CTDIhava değeri ImPACT yazılımına girilerek organ doz değerleri yazılımdan hesaplandı. Yazılımdan hesaplanan organ dozları ile TLD kullanılarak ölçülen organ dozları karşılaştırıldı. Bu programın kullanılabilirliği ancak ilgili BT cihazının CTDIhava nın ölçülmesi ile organ dozlarının hesaplanmasında uygun olabilecektir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out at the Akdeniz University School of Medicine Department of Radiation Oncology?s General Electric (GE) Light Speed RT model computed tomography (CT) unit. The organ doses were explored which measured by Thermoluminesance dosimeter (TLD) that calibrated by ion chambers, and calculated by Monte Carlo simulation technique based on ion chamber measurements data during CT examinations. For selected scan protocols the CTDIair and the measuring parameters for calculating CTDIw values were measured by ionization chamber. The calculated CTDIw values were used as input data for IMPACT software for calculating CTDIw, CTDIvol, DLP the dose report values of each scan. These values were calculated from ImPACT software data sets. In addition the CTDIvol, DLP dose report values which obtained from CT unit after ending each exam were compared with those from ImPACT software. The organ doses were measured by TLD using the RANDO phantom through helical and axial scan types for each protocol. The CTDIair which measured by ion chamber was entered as an input value to ImPACT software then the organ doses were calculated. The organ doses that obtained form software and those from TLD measurements were compared. The availability of this program for organ dose calculations by measuring the CTDIair value of the CT device may be possible.