Antalya kenti içindeki parklarda yer alan donatı elemanlarının estetik ve fonksiyon açısından değerlendirilmesi
The evaluation of aesthetics and function of urban furnitures in the city of Antalya parks
- Tez No: 316100
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REYHAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Günümüzde tasarımcılar, estetik değerlere sahip, modern kentler olu?turabilmekiçin yeni ara?tırmalar yapmaya yönlenmektedir. Donatı elemanları konusundakiara?tırmalar da bu kapsamda önem ta?ımaktadır. Bu tez çalı?masının amacı, Antalyakentindeki parklarda yer alan donatı elemanları uygulamalarının incelenmesi,tasarımların uzmanlar tarafından yorumlanması, kentli ihtiyaçlarının belirlenmesi veçıkan sonuçlar doğrultusunda uygulamalarla ilgili karar verici rol üstlenen yerelyönetimlerin bu analizlerden haberdar edilerek gelecekteki uygulamalar içinyararlanacakları bir çalı?manın olu?turulmasıdır. Çalı?manın sonuç kısmında,Antalya?nın farklı belediyelerine ait parklarda yer alan donatı elemanlarının kullanıcıbeğeni düzeyleri saptanmı?, donatı elemanları ile ilgili sorun ve eksiklikler belirlenmi?ve çözüm önerileri getirilmi?tir. Sonuçlara göre donatı elemanlarının en yüksek beğenidüzeyinin bile orta seviyede olması belediyelerin donatı elemanları kapsamında yenidüzenlemeler ve yeni tasarım çalı?malarına gereksinim duyduğu anla?ılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Changing living conditions with rapid urbanization in our country, involvedesigners carry out new researches to create asthetic and modern cities whichresponsive to human needs. Urban furnitures are important in this situation. The aim ofthis thesis, evaluation of the applications of urban furnitures in city of Antalya parks,interpretations of designs by experts, determination of the urban needs and accordancewith the results by inform the municipal employees and the other local governments,guiding the applications of the future.Deficients, failures and solutions of urban furnitures in the city of Antalya parkswhich belong different municipals and the level of user regards are tried to find and atthe result of the study. As is also understood by results even the highest point of userregards is average .Because of this the municipals need more original and functionaldesigns and studies.