Gümüşi havuz balığı (Carassius gibelio BLOC, 1782)'nın Eğirdir Gölü'ndeki yaşam alanlarına ait bazı fiziko-kimyasal özellikleri ile uzaktan algılamaya dayalı spektral özelliklerinin ilişkilendirilmesi
Association silver crucian carp (Carassius gibelio BLOCH, 1782) in the Egirdir Lake belong some physico-chemical properties and spectral properties of living areas by remote sensing
- Tez No: 316099
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SARI, YRD. DOÇ. DR. Z. ARZU BECER ÖZVAROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, Eğirdir Gölü'nde baskın tür olarak yaşayan C. gibelio (Bloch, 1782)'nun yaşam alanlarındaki su kalitesi parametreleri ve spektral özellikleri mevsimsel olarak incelenmiştir. Kasım 2009- Ekim 2010 tarihleri arasında 4 farklı istasyondan 957 adet C. gibelio bireyi yakalanmıştır. C. gibelio 30, 40, 45, 50, 60 mm göz büyüklüğüne sahip uzatma ağları ile avlanmıştır. Uzatma ağlarına ve istasyonlara ait av komposizyonları ve verimlilikleri oransal, bireysel ve ağırlıksal olarak belirlenmiştir. Araştırma süresince en fazla birey 40, 45, 50 mm ağ gözü büyüklüğüne sahip ağlarla Eğirdir (% 38,14) bölgesinden avlanmıştır.İstasyonlardan mevsimsel olarak alınan su örnekleri analiz edilmiştir. Bu analizler sonucunda istasyonlardaki su sıcaklığının 12- 16°C, pH'ın 8- 8.95, bulanıklığın 1- 2,31 NTU, klorofil-a konsantrasyonunun 0,267- 1,622 mg/l, çözünmüş oksijenin 6,86 -11,37 mg/l, süspanse maddenin 25- 32,1 mg/l arasında değiştiği ölçülmüştür. Klorofil-a değerlerine göre Eğirdir Gölü'nün oligotrofik yapıda olduğu saptanmıştır.Spektral ölçümler spektroradyometre ile (ASD Fieldspec (UV/ VNIR)) yapılmıştır. Klorofil-a ve yansıma değerlerinin yaz mevsiminde, tüm istasyonlarda (Hoyran hariç) en yüksek değerde olduğu ve av veriminin de buna paralellik gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the dominant species in Lake Egirdir, C. gibelio (Bloch, 1782) water quality parameters and spectral characteristics were investigated seasonally. 957 C. gibelio were sampled between November 2009 and October 2010 from 4 different stations. C. gibelio samples captured with trammel nets of mesh sizes 30, 40, 45, 50, 60 mm from all stations. Prey compositions for the nets and stations, identified as an individual, rational and gravity. During the research, the most C. gibelio samples captured with trammel nets of mesh sizes 40, 45, 50 mm from region Eğirdir.The all water samples were analyzed as seasonal. All parameters were measured for all stations following, water temprature 12- 16 °C, pH 8- 8.95, turbidity from 1- 2,31 NTU, chlorophyll-a concentration from 0,267- 1,622, dissolved oxygen 6.86- 11.37 mg/l, suspended matter 25- 32,1 mg/l. The Lake Egirdir was classified oligotrophic structured, according to the results of the chlorophyll-a analysis.Spectral measurements were made with a spectroradiometer (ASD Fieldspec (UV/VNIR)). Chlorophyll-a and reflectance values in the summer, all stations (except Hoyran) is the highest value and efficiency of fishing that have been identified in parallel.