Miskanthus (Miscanthus giganteus Greef and Deuter)'un Antalya ekolojik koşullarına adaptasyonu
Investigations on adaptation of Miscanthus(Miscanthus giganteus Greef and Deuter) to Antalya ecological conditions
- Tez No: 316109
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, Antalya koşullarında dikim sıklığı 1, 2, 3 bitki/m2 olacak şekilde rizom dikilerek elde edilen miskanthus parsellerinde; verim, kalite ve gelişme özellikleri araştırılmıştır. İki yaşındaki bitkilerde; sap sayısı, sap uzunluğu, sap kalınlığı, elde edilen toplam sap verimi ve ham selüloz miktarları incelenmiştir. Mart ayının başlarından itibaren rizomlardan yeni sürgünler çıkmaya başlamış ve bu çıkış yaklaşık 4 ay boyunca devam etmiştir. İki yaşındaki bitkilerde saplardaki ortalama boğum sayısı 13 adet, boğum arası uzunluğu 14 cm, sap çapı 6 mm, maksimum sap boyu 310 cm, minimum sap boyu 230 cm ve ortalama sap boyu 265 cm olarak tespit edilmiştir. Kasım ayında yapılan hasatta, saplardaki nem oranı %52,11 - 54,89; ham selüloz oranı %38,66 - 39,47 arasında değişmiştir. İki yaşındaki bitkilerde kuru madde olarak hektara sap verimi; en düşük 19,20 ton ile 1 bitki/m2, en yüksek ise 51,40 ton ile 3 bitki/m2 dikim sıklığında elde edilmiştir. Metrekareye üç bitki olacak şekilde uygulanan dikim sıklığı; sap verimi ve sap sayısı bakımından en iyi sonuçları vermiştir.ANAHTAR KELİMELER: Miskanthus, Antalya, biyokütle, verim, dikim sıklığı
Özet (Çeviri)
In this study; yield, quality and growth characteristics of miscanthus plants, which were propagated by rhizomes and planted as 1, 2 and 3 rhizomes/m2, were investigated in Antalya conditions. Number of stems per plant, stem length, stem thickness, total yield and cellulose amount of miscanthus plants were determined. Shoot growth started at the beginning of March and continued for about 4 months. Average number of nodes per stem was 13. Internodium length and internodium diameter were measured as 14 cm and 6 mm, respectively. Maximum stem length was recorded as 310 cm, minimum shoot length was measured as 230 cm. The harvest was performed on November 22nd, which the average moisture content of the stem ranged from 52.11 % to 54.89 %. Cellulose percentage of the stems at harvest ranged from 38,66 to 39,47. Stem yield as dry matter was lowest where the planting density was 1 plant/m2 with a result of 19,20 t/ha and highest where the planting density was 3 plants/m2 with a result of 51,40 t/ha for two-year old plants.KEY WORDS: Miscanthus, Antalya, yield, biomass, planting density