Muğla il merkezi geofitleri üzerinde çalışmalar
- Tez No: 114522
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN MAMMADOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET 2000-2001 yılları arasında yapılan bu çalışmada, Muğla il merkezi sınırları içerisinde, özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında 58 geofit bitki türü toplanmıştır. Toplanan bütün türlerin morfolojik, anatomik, ekolojik özellikleri ve yöre halkından alınan bilgiler kaydedilmiştir. Çalışmada teşhis edilen taksonları deskripsiyonları, fotoğraflarla desteklenerek verilmiştir. Arazi ve laboratuvar çalışmaları sonucunda, 8 familyaya ait 58 tür belirlenmiştir. Bunlardan 3 tanesi Ranunculaceae, 1 tanesi Papaveraceae, 2 tanesi Primulaceae, 1 tanesi Araceae, 17 tanesi Liliaceae, 10 tanesi İridaceae, 5 tanesi Amaryllidaceae, 19 tanesi Orchidaceae familyalarına aittir. Bunlardan 6 tanesi; Cyclamen mirable Hildebr, Crocus biflorus Miller subsp. nubigena (Herbert) Mathew, Crocus fleischeri Gay, Fritillaria bthynica Baker, Colchicum balansae Planchon, Gladiolus micranthus Stapf Türkiye için endemiktir. Anahtar Kelimeler : Muğla, Geofit, Endemik.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT In this study, carried between 2000 and 2001, 58 geophyte paint species were collected especially in autumn and spring, from center of Muğla administrative province. Morphological, anatomical, ecological features of all species that were collected and the informations, gained from local people, are recorded. The descriptionsof the taxa which were identified in the study, were supported with photograps. As a result of field and laboratory studies, 58 species, belong to 8 femily were determinated. Three of them belong to Ranunculaceae, 1 of them belongs to Papaveraceae, 2 of them belong to Primulaceae,l of tehm belongs to Araceae, 5 of them belong to Amaryllidaceae, 17 of them belong to Liliaceae, 10 of them belong to Iridaceae and 19 of them belong to Orchidaceae, 6 of them ; Cyclamen mirable Hildebr, Crocus biflorus Miller subsp. nubigena (Herbert) Mathew, Crocus fleischeri Gay, Fritillaria bthynica Baker, Colchicum balansae Planchon,, Gladiolus micranthus Stapf are endemic for Turkey. Key words : Muğla, Geophyte, Endemic