Miscanthus x giganteus bitkisinin azot gazı eşliğinde yavaş pirolizi
Slow pyrolysis of Miscanthus x giganteus under nitrogen atmosphere
  1. Tez No: 127316
  2. Yazar: ŞADAN ÜZENLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜRRİYET ERŞAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Yapılan bu çalışmada bir enerji bitkisi olan Miscanthus Sinensis Giganteus biyokütle kaynağı olarak seçilerek değişik koşullarda pirolizi gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla sabit yataklı bir reaktörde, sürükleyici gaz (N2) eşliğinde 10, 20, 30, 40, 50 °C/dk ıstma hızlarında, 350, 400, 450, 500, 550, 600 °C piroliz sıcaklıklarında, ve 0,112 < Dp < 0,224; 0,224 < Dp < 0,425; 0,425 < Dp < 0,600; 0,600 < Dp < 0,850; 0,850 < Dp < 1,800 ve Dp > 1,800 mm boyutundaki örneklerin pirolizi yapılarak ürün verimleri belirlendi. Sürükleyici gaz akış hızının etkisini gözlemek için akış hızı 50, 100, 200 cm3/dk olarak değiştirildi. Maksimum katran verimi 0,425 < Dp < 0,600 mm parçacık boyutunda, 50 °C/dk ısıtma hızında, 50 cm3/dk sürükleyici gaz (N2) akış hızında ve 500 °C'de % 24,69 olarak bulunmuştur. Bu koşullarda elde edilen katrana sütun kromatografısi uygulanıp,katranın ve alt fraksiyonlarının FTIR spektrumları alındı. ANAHTAR KELİMELER Biyokütle, Miscanthus, Piroliz,
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, Miscanthus Sinensis Giganteus was chosen as a biomass sources and pyrolysed under various conditions. For this purpose, it is pyrolysed in a fixed bed reactor by using nitrogen gas as a sweeping gas for the volatiles evolved during pyrolysis. In the pyrolysis experiments, the pyrolysis temperature was varied in the range of 350 - 600 °C with a heating rate of 10, 20, 30, 40, 50 °C min"1. Various size fractions of miscanthus such as 0.1 12 < Dp < 0.224; 0.224 < Dp < 0.425; 0.425 < Dp < 0.600; 0.600 < Dp < 0.850; 0.850 < Dp < 1.800 and Dp > 1.800 mm were used to observe the effect of particle size on the pyrolysis yields. The effect of the entrained gas (N2) flow rate was also investigated in the range of 50-200 cm3 min'1. Maxiumum tar yield was obtained as 24.69 % under the following conditions: particle size: 0.425