Üçpınar regülatörü ve hidroelektrik santrali projesinin (Konya) mühendislik jeolojisi
Engineering geological investigations of Üçpınar regulator and hydroelectric power plant project (Konya)
  1. Tez No: 316177
  2. Yazar: NESLİHAN ÜNAL PINAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR AKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Geological Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma, Konya ili, Hadim İlçesi sınırları içerisinde, bölgedeki elektrik enerjisi gereksinimini karşılamak amacıyla Gevne Çayı üzerinde yapılması planlanan Üçpınar Regülatörü ve Hidroelektrik Santrali Projesinin Mühendislik Jeolojisi kapsamında karşılaşılabilecek problemleri ve bu problemlerin çözümlerini kapsamaktadır. İnceleme alanındaki yüzleklerde süreksizlik ölçümleri yapılmış, Schmidt çekici ile tek eksenli basınç dayanımları belirlenmiş, kaya birimleri RMR sistemine göre sınıflandırılmıştır. Birimlerin genellikle orta derecede devamlı, çok geniş açıklıklı, orta derecede aralıklı, dalgalı ve düzlemsel pürüzlü süreksizliklere sahip olduğu, orta derecede ayrışmış ve çok eklemli yapı sunduğu, orta-düşük dayanıma sahip, ?zayıf-orta kaya? sınıfında yer aldığı belirlenmiştir. Yapı yerlerinde, iletim hattı ve cebri borunun geçeceği birimlerde, duraysızlık açısından sorun yaratabilecek şevler belirlenmiş ve limit denge analizleri Slope/W programı kullanılarak yapılmıştır. Kayma dayanım parametreleri, RocLab programı ile elde edilmiştir. İncelenen şevlerde herhangi bir duraysızlık sorunu beklenmemekle birlikte, aşırı yağış koşullarının oluşması durumunda, boşluk suyu basıncına bağlı olarak yenilmelerin gerçekleşebileceği, bu nedenle söz konusu bölgelerde, uygun destek sistemlerinin projelendirilerek uygulanması gerektiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the engineering geological problems and their solutions about Üçpınar Regulator and HEPP planned to be constructed on Gevne Creek located at the city of Konya, Hadim vicinity and to supply electricity to the region. At the study area, scan line surveys have been carried out as well as Schmidt hardness test. Rock mass classes were also identified according to RMR system. The units cropped at the study area have discontinuities posse medium persistence, extremely wide aperture, moderate spacing, undulating and planar roughness. These units are also classified as weak to fair rock indicating moderately weathered and very blocky, medium to low strength. Around the units on which transmission line and penstock pipe run across, problematic slopes were identified and limit equilibrium analysis were performed by using Slope/W package software. RocLab program were also used in order to identify shear strength parameters. The analyses reveal that there would be no serious instability problem, but excess pore water pressure may cause failure during wet seasons and therefore suitable support systems have to be planned and applied at the aforementioned regions.