Terpiridin ve fenantrolin içeren yeni BODIPY türevlerinin sentezi, metallosupramoleküler komplekslerinin hazırlanması ve enerji transferi
Synthesis of new BODIPY derivatives including terpyridine and phenantroline, preparation of their metallosupramolecular complexes and energy transfer
- Tez No: 316178
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRSEN Ş. OKSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmada, Zn(II) varlığında kendiliğinden bir araya gelen multikomponent metallo supramoleküler yapılar elde etmek üzere terpiridin BODIPY ve fenantrolin BODIPY türevleri sentezlenmiştir. Terpiridin BODIPY ve fenantrolin BODIPY türevlerinin, HETTAP yaklaşımı yoluyla, heteroleptik olarak kendiliğinden bir araya gelen agregasyonları için, fenantrolin BODIPY türevi sterik olarak engellenmiştir. Metallosupramoleküler kompleks mimarilerin sentezlenmesi için, ilk önce fenantrolin BODIPY türevi (26), Zn(OTf)2 ile aynı stokiyometride kompleksleştirilmiştir. Daha sonra metallosupramoleküler kompleks yapılar, bu kompleksin, terpiridin BODIPY türevleri ile ((15), (17), (31)) reaksiyonundan sentezlenmiştir. Bu agregatlar hazırlandıktan sonra bunların enerji transfer özellikleri floresans ve absorbans ölçümleri ile incelenmiştir. Sentezlenen bütün metallosupramoleküler agregatlar donör molekülden akseptör molekülüne etkili enerji transferini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, terpyridine BODIPY and phenantroline BODIPY derivatives were synthesized for the preparation of their multicomponent metallosupramolecular Zn(II) self assemblies. For heteroleptic self agregation of the terpyridine BODIPY and phenantroline BODIPY derivatives along with the HETTAP approach, a sterically hindered phenantroline BODIPY derivative was made. In order for the metallosupramolecular complex architecture synthesis, phenantroline BODIPY derivate (26) was first complexed with Zn(OTf)2 at the same stoichiometry. Then, the metallosupramolecular complex structures were synthesized with the reaction of terpyridine BODIPY derivates ((15), (17), (31)) with this complex. After preparation of these aggregates, energy transfer properties were investigated by fluorescence and absorbance measurements. All synthesized metallosupramolecular aggregates showed efficient energy transfer from donor molecule to the acceptor molecule.