Bulanık mantık metodu ile inşaat sektöründe strateji belirleme
Determining strategy in construction sector by fuzzy logic
- Tez No: 316185
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYNUR KAZAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
İnşaat sektörü, ülke ekonomisi ve gelişiminde son derece önemli bir yere sahip olmasına rağmen, belirsizliklerin ve riskin çok yoğun olduğu bir sektördür. Bu çalışmada; belirsizlik durumlarındaki başarısı literatürde farklı konularda kanıtlanmış olan bulanık mantık metodu kullanılarak; inşaat sektöründe strateji belirlemek için yeni bir yöntem denenmiş ve böylece şirket yöneticilerine karar alma aşamasında kolaylık sağlanmıştır. Çalışmada Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası veya Türkiye Müteahhitler Birliği üyesi inşaat firmalarına anket uygulaması yapılmıştır. Çalışmanın, kuramsal bilgiler ve kaynak taraması kısmında, strateji kavramı, stratejik yönetim ve süreçleri, stratejik yönetimin inşaat sektörü ile uyumu irdelenmiştir. Daha sonra ise strateji belirlemede kullanılacak olan bulanık mantık metodu açıklanmıştır. Materyal ve metot bölümünde ise çalışmanın amacı ve yöntemi açıklanmıştır. Çalışmada uygulanan anketle ilgili bilgiler, anketin değerlendirilmesinde kullanılan yöntemler ve istatistiksel analizler bu bölümde ele alınmıştır. Bulgular bölümünde katılımcı firmaların genel durumları değerlendirilmiştir. Firmaların anket sorularına verdikleri yanıtlar göz önünde bulundurularak, Fuzzytech programı için parametre aralıkları ve kural tabanı oluşturulmuştur. Daha sonra belirlenen parametre aralıklarının ve oluşturulan kural tabanının geçerliliği, uygulanan anket sonuçları programa girilerek denetlenmiştir. Tartışma ve sonuç bölümünde ise anket sonuçları ve program çıktıları değerlendirilmiş, sektöre yeni giriş yapacak veya sektörde çalışmalarına devam eden fakat stratejik açıdan bilinçsiz olan firmalara, başarılı olabilmeleri için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Construction sector has a major importance in the country?s economics and development yet uncertainty and risk are frequently encountered in it. In this work, by using fuzzy logic method, the success of which on states of uncertainty is proven in literature on different subjects, a new technique is used for determining strategy in civil engineering. With this technique company managers are provided with facility and convenience on decision making. A questionnaire was performed with some member construction companies of The Turkish Employers? Association of Construction Industries and The Turkish Contractors Association for the aim of the work. In the theoretical information and literature survey section; the concept of strategy, strategic management and process, the compliance between construction industry and strategic management are explained. The material and method section clarifies the objectives of the study and the method. The information about the questionnaire performed during the study, techniques used for evaluating the questionnaire and statistical analysis are discussed in this section. In the findings section, overall situations of participating companies are evaluated. Considering the companies? answers to the questions, parameter ranges and rule base for Fuzzytech program were created. Afterwards, the validity of parameter ranges and the generated rule base were checked by entering the questionnaire results to the program. Discussion and result section reviews the questionnaire results and program outputs. It includes some suggestions for the new companies in the construction sector and the companies which are unaware of strategy for being successful in the sector.