Tasarım kalite yönetim süreçlerinin uygulanması
Application of quality management processes in design
- Tez No: 316186
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYNUR KAZAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Tasarımda Kalite Yönetim Süreçleri (KYS), bir projenin önceden belirlen kapsam,bütçe ve programa göre başarılı bir biçimde hatasız olarak tamamlanmasını sağlayacakyöntemler bütünüdür. Doğası gereği inşaat projelerinden farklı olan tasarım projelerininhatasız, zamanında ve istenen hizmetin tamamını karşılayarak tamlanabilmesi içinbirbirinden farklı tasarımların benzer ihtiyaçlarını karşılayacak bir yol haritasına ihtiyaçduyulur. KYS, bu ihtiyacı giderecek bir çerçeve sunar ve tasarım projesinde teklifaşamasındaki karar matrisleri ile başlar.Çalışmanın amacı, KYS'yi ortaya çıkaran parçaları tanımlamak, bu konuda yetersizolan literatüre katkıda bulunmak ve KYS'nin tasarım sektöründe uygulanabilirliğiniaraştırmaktır. Bu amaçla; çalışmanın kuramsal bilgiler ve kaynak taramaları kısmında;kalitenin önemi ve toplam kalite yönetimi kavramları anlatılmış ve toplam kaliteyönetimi içinde KYS' nin öneminden bahsedilmiş, KYS aşamaları detaylı bir şekildeincelenmiştir. Süreçler bölümünde çalışmanın ana hatları ve izlenecek yollar detaylı birşekilde anlatılmıştır. Süreçler arasındaki ilişkiler bölümünde, süreçlerin hangi anagruplar olarak toplanabileceğini ve aralarındaki ilişkilerin nasıl haritalandırılabileceğideğişik projelerde süreçlerin uygulanmasını kolaylaştırmak amacıyla anlatılmıştır.Sonuç bölümünde Kalite Süreçleri yorumlanmış ve elde edilen sonuçlardeğerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Quality Management Processes in Design is a method used in order to complete aProject within pre determined scope schedule and budget. Design Projects which arenaturally different than construction projects require a different type of road map inorder to satisfy the scope and time limitations without any errors. Quality ManagementProcesses provide a framework in order to satisfy this need and it starts wih the decisionmatrixes at the proposal stage.The aim of the study is; to define the pieces that form the Quality ManagementProcesses, contribute to the indigenous literature and to investigate the applicability ofQuality Management Processes in the Design Industry. For this purpose; the study oftheoretical knowledge and literature review, the importance of quality, total qualitymanagement concepts are explained and the total quality management in the QMP ofimportance was mentioned, QMP phases in detail were investigated. The Processessection describe the purpose of the study and main items. Interrelations betweenProcesses Section describes the main process groups and how interrelations can bemapped in order to provide an easy solution to apply this method to different projects.In the results section, the Quality Management Process and obtained the results wereevaluated.