Miyokard iskemi tanısı ve şüphesi olan hastalarda sempatovagal denge değişiminin analizi
Analysis of sempatovagal balance change in patients diagnosed with myocardial ischemia
  1. Tez No: 316184
  2. Yazar: DERYA BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER H. ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Bioengineering, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada miyokard iskemi tanısı ve şüphesi olan hastalarda, sempatik- parasempatik denge değişiminin etkileri ileri düzey spektral kestirim metotları kullanarak elde edilmiştir. Sonuçlar normal sinüs ritmine sahip kişilerle karşılaştırılarak hastalık için etken ve seçici bir parametre bulunması üzerine çalışılmıştır. Klasik spektral analiz yöntemleri, ayrık dalgacık dönüşümü ve dalgacık paket dönüşümü kullanılarak miyokard iskemi tanılı hastalar ve normal sinüs ritmli kişilerin KHD kayıtları analiz edilmiştir. Her iki grup için sempatovagal denge değerleri hesaplanmış ve karşılaştırılmıştır. Hastalık için baskın alt bantları belirlemek amacıyla; alçak ve yüksek frekans bölgesinin tümünde yapılan analizler dışında AF ve YF bölgesindeki tüm düğümler pencereleme metodu ile detaylandırılmıştır. DPD metodu ile analiz edilen pencereler hasta grup için daha küçük ve etkin frekans aralığı belirlememizi sağlamıştır. SD değerlerinin kullanımı ile MI hastaları ile normal sinüs ritmli kişiler arasındaki ayırt edici noktalar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of sympathetic-parasympathetic balance change in patients diagnosed with myocardial ischemia have been obtained by using advanced spectral estimation methods. Presence of an effective and decisive parameter is investigated by comparing obtained results with people who have normal sinus rhythm. Spectral analysis methods, discrete wavelet transform and wavelet packet transform are used to analyze HRV records of people diagnosed with myocardial ischemia and normal sinus rhythm. Sempatovagal balance values have been computed and compared for both groups. In addition to analysis of the whole LF and HF bands, all nodes correspond to LF and HF bands have been detailed by using windowing method to identify dominant bottom interval for the disease. Wavelet packet transform analysis of all windows have presented specific frequency range for patient group. The distinctive points between people with normal sinus ritm and diagnosed with MI have been identified by using sempatovagal balance values.