Radyoterapide kullanılan konik hüzmeli bilgisayarlı tomografi tipi görüntüleme sisteminde hasta dozu değerlendirilmesi
An evaluation of patient dose from cone beam computed tomography system in radiotherapy
  1. Tez No: 316209
  2. Yazar: NURİ İLKER ÇATAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. NİNA TUNÇEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi AD'nda yapılan bu çalışmada Elekta marka ?X-ray Volume Imager? model konik hüzmeli bilgisayarlı tomografi (kV-KHBT) cihazında düz film, floroskopik ve hacimsel görüntüleme tekniklerinde hastaya verilen dozun tayini yapıldı. Klinikte kullanılan çekim protokollerinde iyon odası, termolüminesans dozimetre (TLD) ve yarı ileteken diyot ölçüm için kullanıldı. Hacimsel görüntleme tekniği için kullanılan çekim protokollerinde farklı iyon odaları ile havada pik doz, Bilgisayarlı tomografi doz indeksi (CTDIhava) ve fantomda ağırlıklı Bilgisayarlı tomografi doz indeksi (CTDIw) hesaplamalarında kullanılmak üzere doz ölçümleri alındı. Aynı protokollerde iki boyutlu iyon odası düzeneği ve TLD sistemiyle havada doz profilleri elde edildi. İyon odaları ve TLD ile ölçülen hava dozları birbiriyle karşılaştırıldı. İyon odası ile ölçülen fantom dozları literatür ve üretici firmanın verdiği doz değerleriyle karşılaştırıldı. kV-KHBT sisteminde çekim parametrelerinin doz değerlerini nasıl değiştirdiği sorgulandı. Bu çalışma görüntü rehberliğinde radyoterapi (GRR) yapılan radyasyon onkolojisi bölümlerinde hastanın görüntülemeden alacağı radyasyon dozunun bilinmesinde ve yönetilmesinde kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out at the Akdeniz University School of Medicine by using the Department of Radiation Oncology X-ray Volumetric imager model cone beam computed tomography. The dose determination was done for planar, fluoroscopic and volumetric imaging techniques. Ionization chambers, thermoluminescent dosimeter (TLD) and semi-conductor diodes were used for the measurements in clinical protocols. Computurized tomography dose index (CTDIair) and peak dose were measured in air and also for calculating weighted Computurized tomography dose index (CTDIw) in phantom dose mesurements were performed by different ionization chambers for volumetric imaging technique. For the same techniques, the dose profiles in air were obtained with 2-dimensional ionization chamber assembly and TLDs. The dose measurements by ion chamber and TLDs in an air were compared with each other. Ion chamber measured doses in phantom was compared with the dose values given by the manufacturer's and other studies. The parameters which have an effect on dose values were examined for the kV-CBCT system. This study may be used to determine and manage the patient dose received with kV-CBCT system that is being used in clinics for image-guided radiotherapy (IGRT).