X_{n+1}=?+((x_{n}^{p})/(x_{n-k}^{p}))tekrarlı dizisinin dinamiği
X_{n+1}=?+((x_{n}^{p})/(x_{n-k}^{p})) dynamics of the recursive sequence
- Tez No: 316251
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN ÖCALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Fark denklemleri, diğer denklem tiplerine nazaran daha basit formda olmasına karşın, çözümlerinin global davranışlarını adam akıllı anlamak oldukça zordur. Ancak, son zamanlarda fark denklemleri çalışmalarına çok büyük bir ilgi mevcuttur. Bunun ana sebeplerinden biri, diğer bir çok bilim dalının içindeki matematiksel modellemelerde kullanılmasıdır. Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde fark denklemleri hakkında genel bilgiler verilmiş ve rasyonel fark denklemleri çözümlerinin davranışları ile ilgili yapılan çalışmaların literatür özeti verilmiştir. İkinci bölümde fark denklemleri ile ilgili genel tanım ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde x_{n+1}=A+(x_{n}/x_{n-1}) denkleminin, dördüncü bölümde x_{n+1}=A+(x_{n}^{p}/x_{n-1}^{p}) fark denkleminin pozitif çözümlerinin davranışları ele alınmıştır. Son olarak, beşinci bölümde ise x_{n+1}=A+(x_{n}^{p}/x_{n-1}^{p}) fark denkleminde bazı düzeltmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although difference equations are relatively simple in form, it is, unfortunately, extremely diffucult to understand thoroughly the global behavior of their solutions. But, recently there has been a great interest in studying difference equations. One of the main reason for this, difference equations have been applied in several mathematical models in many science fields. This study consists of four sections. In the first section, general informations were given about the difference equations and a summary of literature on rational difference equations was given. In the second section, general definitions and theorems about difference equations were given. In the third section, of the x_{n+1}=A+(x_{n}/x_{n-1}) equation, and in the forth section of the x_{n+1}=A+(x_{n}^{p}/x_{n-1}^{p}) equation the behaviour of positive solutions of difference equations are discussed. Finally, in the fifth section, we revise the difference equation x_{n+1}=A+(x_{n}^{p}/x_{n-1}^{p}).