İkinci mertebeden rasyonel fark denklemlerinin asimptotik davranışı
İkinci mertebeden rasyonel fark denklemlerinin asimptotik davranışı
- Tez No: 316252
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN ÖCALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Fark denklemleri biyoloji, genetik, popülasyon dinamiği, olasılık teorisi,psikoloji, sosyoloji ve daha bir çok bilim dalının içindeki matematiksel modellere uygulanır. Bu nedenden dolayıdır ki, son zamanlarda fark denklemlerinin çalışmasına çok büyük bir ilgi mevcuttur. Bu çalışma dört bölümdenoluşmaktadır. Birinci bölümde fark denklemleri hakkında genel bilgiler verilmiş ve lineer olmayan rasyonel fark denklemleri ile ilgili yapılan çalışmalarınliteratür özeti verilmiştir. ·Ikinci bölümde fark denklemleri ile ilgili genel tanımve teoremler verilmi¸stir. Üçüncü bölümde x(n+1) =a+ (x(n-1)/x(n)) denkleminin,dördüncü bölümde ise x(n+1)=a+(x(n-1)/x(n))^p fark denkleminin pozitif çözüm-lerinin davranışları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Difference equations have been applied in several mathematical models in biology, economics, genetics, population dynamics, probability theory, sociology,psychology, and so forth. For this reason, recently there has been a great interest in studying difference equations. This study consists of four sections. Inthe first section, general informations were given about the difference equationsand a summary of literature on nonlinear difference equations was given. Inthe second section, general de nitions and theorems about difference equationswere given. In the third section, of the x(n+1) =a+ (x(n-1)/x(n))equation, andin the forth section of the x(n+1)=a+(x(n-1)/x(n))^p equation the behaviour ofpositive solutions of difference equations are discussed.