209Bbi, 232Th ve238U çekirdeklerinde (n,x) reaksiyonlarının 0-30 MeV aralığında tesir kesitlerinin hesaplanması
The calculation of (n,x) reaction cross sections for 209Bi, 232Th and 238U nuclei between 0 and 30 MeV
- Tez No: 316261
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RIDVAN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Nötronlarla oluşturulan reaksiyon tesir kesitleri fisyon ve füzyon enerji reaktörlerinin tasarımında önemli yer tutar. Bu tür reaksiyonların gerçekleştirilmesi sırasında materyallerin yapısal dayanıklılığını etkileyecek değişimler oluşabilmektedir. Bu problemin öneminin anlaşılabilmesi ve sorunların giderilebilmesi için tesir kesitlerinin ve yayınlanma spektrumlarının deneysel olarak ölçülmesi gerekmektedir.Bu çalışmada, 0 ? 30 MeV gelme enerjili nötronlarla 209Bi, 232Th ve238U çekirdekleri için (n,2n) ve (n,3n) reaksiyonlarının reaksiyon tesir kesitleri denge-öncesi model kullanılarak teorik olarak hesaplanmıştır. Yapılan hesaplamalarda, TALYS 1.2 ve ALICE-ASH nükleer reaksiyon bilgisayar kod programları kullanılmıştır. Bu hesaplama sonuçları, Uluslar arası Atom Enerjisi Kurumu'nun EXFOR veri kütüphanesinden alınan deneysel verilerle karşılaştırılmıştır. Hesaplanan reaksiyon tesir kesitleri ile mevcut deneysel tesir kesitleri karşılaştırılmış ve birbirleriyle uyumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Neutron incduced reaction cross sections in fission and fusion are important in the design of reactors. These type of reactions may cause structural changes in the material. In order to understand the importance of the problem the reaction cross sections should be measured experimentally and modeled theoretically.In this study, (n,2n) and (n,3n) total reaction cross sections have been calculated at 0-30 MeV neutron incident energy on 209Bi, 232Th and 238U nuclei by using pre-equilibrium models. The model calculations are performed by using TALYS 1.2 and ALICE-ASH nuclear reaction computer codes. These calculation results, were compared with the experimental data in Internatinal Atomic Energy Agency (IAEA) data library EXFOR. The calculated cross sections and experimental results from literature were compared and found to be in good agreement.