6He çekirdek reaksiyonlarının optik model kullanılarak incelenmesi ve yeni bir potansiyel seti üretilmesi
Examination of the 6He nuclei reaction by using the optical model and producing a new potential set
  1. Tez No: 275024
  2. Yazar: TUĞBA TOPEL PATAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BOZTOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Egzotik çekirdeklerin bilinen en iyi örneklerinden biri 6He çekirdeğidir. 6He, en hafif ve en basit yapıya sahip haleli çekirdeklerden biri olması nedeniyle bugüne kadar hem deneysel hem de teorik birçok çalışmaya konu olmuştur.6He çekirdek reaksiyonlarının sistematik bir çalışması yapılarak 12C, 27Al, 58 Ni 64Zn, 65Cu, 197Au, 208Pb, 209Bi gibi çekirdeklerle farklı enerjilerdeki elastik saçılma etkileşmeleri Optik model kullanılarak incelenmiştir. 6He çekirdek reaksiyonları için açısal dağılım ve reaksiyon tesir kesiti gibi reaksiyon gözlenebilirlerini aynı anda açıklayan ilk global potansiyel seti elde edilmiş ve bu potansiyel seti kullanılarak 6He reaksiyonları için deneysel datayla teorik sonuçların oldukça uyumlu olduğu ve bugüne kadarki en düşük hata oranlarının elde edildiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
6He core is the one of the well-known samples of exotic nuclei. Because 6He is a haloed nüclei having lightest and simplest structure It is subject to both experimental and theoretical many studies. Elastic scattering interactions in different energies and some nucleus as 12C, 27Al, 58 Ni 64Zn, 65Cu, 197Au, 208Pb, 209Bi are examined by using optical model with use made systematic studies of 6He core reactions.First global potential set which is explaning to both angular distrubition for 6He core reactions and reaction cross section, is acquired. And studied that very good agreement between theoretical and experimental results has been obtained by using this derived potential set.