Mantarı sertleştirilmiş R260 kalite rayların aşınma özelliklerinin incelenmesi
Research on the wearing properties of head hardened R260 quality rails
  1. Tez No: 316278
  2. Yazar: ÖMER ONAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. YAVUZ SUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada; laboratuar ortamında mantarı sertleştirilmiş R260 kalite (EN 13674-1) rayların aşınma özelliklerinin belirlenmesi hedeflenmektedir. Bu kapsamda, farklı sıcaklıklarda östenitlenen raylara laboratuar ortamında yalnızca su ya da su ve hava karışımı verilerek (püskürtülerek) uygun sertlik ve içyapının belirlenmesi sağlanmıştır. Standartlara uygun sertlik değerleri ve içyapının belirlendiği raylar, aşınma testlerine tabi tutulmuştur. Östenitleme sıcaklığı olarak 800°C, 850°C ve 900°C sıcaklıklar ve her bir östenitleme sıcaklığında yalnızca su ve su+hava karışımı püskürtme için 10, 15, 20 ve 30 saniye süreler denenmiştir. Isıl işlem sonrasında EN 13674?1 standardına uygun olarak yüzeyde 370 HB ve merkezde 320 HB değerlerini yakalan ısıl işlem koşulları optimum parametreler olarak belirlenmiştir. Optimum koşullarda mantarı sertleştirilmiş raylara aşınma testleri uygulanmıştır. Aşınma testleri farklı yüklerde (20N ve 40N) ve farklı kayma mesafelerinde (2000m, 4000m ve 6000m) gerçekleştirilmiştir. Standartlara en uygun sertlik değerleri farklı sıcaklıklarda östenitlenen ve 20 saniye sürede su ve hava+su karışımı ile soğutulan raylardan elde edilmiştir. Aşınma deneyleri bu koşullarda mantarı sertleştirilen raylara uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; determining wear properties of head hardened R260 quality rails (EN 13674-1) produced in laboratory conditions, is aimed. Within this scope, only water or mixture of air + water spraying was applied to the austenitized rails in different temperatures in order to catch appropriate hardness and internal structure according to the standarts. Wear tests were subjected to the rails that have appropriate hardness and internal structure defined in the standarts. Firstly the rails were austenized and then in a few seconds the rails were carried to the spraying equipment. Three austenitization temperatures (800°C, 850°C and 900°C) and 10, 15, 20, 30 seconds periods of only water or mixture of air and water spraying were tested for each austenitization temperatures. After heat treatment, 370 HB at surface and 320 HB in the centre were accepted as the optimum heat treatment parameters according to the EN 13674-1 standarts. Wear tests were applied to the head of the rails that hardened in optimum conditions and carried out in different loads (20N and 40N) and slip distances (2000m, 4000m and 6000m). The most conformable hardness rates according to the standarts were achieved in the rails austenizied in different temperatures and cooled with water or water+air mixture for 20 seconds. Wear tests were applied to the rails that have these head hardening conditions.