Mantarı sertleştirilmiş raylarda yorulma davranışı incelenmesi
Research on fatigue behaviour of head hardened rails
- Tez No: 411504
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGÜN KELEŞOĞLU, DOÇ. DR. HAYRETTİN AHLATCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Ulaşım, Metallurgical Engineering, Transportation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Ülkemizde demiryollarındaki gelişmelerle beraber ortaya çıkan daha kaliteli malzeme ihtiyaçları ve bu malzemelerin maliyetleri ihtiyacın yerli kaynaklarla karşılanması fikrini ortaya çıkarmaktadır. Bu bağlamda mantarı sertleştirilmiş rayların da yerli kaynaklarla üretilmesi için birçok proje üzerinde çalışılmaktadır. Raylarda temas yorulması, hasara sebep olan önemli etkenlerdendir. Yorulma çatlağı gelişimi ve ilerlemesi ile malzeme mukavemeti arasında bir ters orantı olduğu bilinmektedir. Rayların kırılma nedenleri arasında en önemli etken rayın içyapısı, yüzey aşınması ve kalıcı bozulma-ezilmelerdir. Bu hasarların önüne geçmek için mantar sertleştirme prosesi uygulanmaktadır. İnce perlitli içyapı oluşturarak, geleneksel raylara göre daha sert ve daha yüksek aşınma ve yorulma dirençli ray üretiminde, hadde çıkışı hızlı soğutma uygulaması 20 yılı aşkın süredir uygulanmaktadır. Hasarlar en çok mantar üzerinde oluştuğundan ray mantarlarının sertleştirilmesine önem verilmiştir. R350 HT kalite mantarı sertleştirilmiş rayların yüzeyinde R260 kalite raylara göre daha az yorulma çatlağı oluştuğu saptanmıştır. Bu çalışma farklı sprey sürelerinin rayların mikroyapılarına ve başta yorulma davranışı olmak üzere mekanik özelliklerine etkisini ve ısıl işlemsiz raylarla mukayesesini içermektedir.
Özet (Çeviri)
In our country, new higher quality materials have needed with the developments of railway tranportation. However the import cost of these materials play a major role to supply these ones in the local production. There are many studies for local production of head hardening rail. Rolling contact fatigue of rails is the biggest effect for damage. The cause of rail fractures depend on its microstructure, surface wear resistance and permanent deformation. For this reason, head hardening techniques are tested for obtain fine perlite microstructure with the high cooling rate. With the head hardening process technology can greatly improve the mechanical properties such as hardness, wear and fatigue values. After cooling, the results show that, R350 HT quality head hardened steel has lesser wear crack than R260 rail steel. In this project, we investigated the effect of different spraying parameters on microstructure and firstly fatigue behaviour and generel mechnanic proporties of rails.