Üniversitelerde bölümlerin performanslarının değerlendirilmesinde bulanık dematel ve veri zarflama analizi (vza) yöntemlerinin kullanımı
Using fuzzy dematel and data envelopment analysis (dea) methods in assessing the performances of departments at universities
- Tez No: 316284
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL RIFAT SAYIN, YRD. DOÇ. DR. MURAT ETÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Misyonlarının özünde nitelikli insan yetiştirerek nitelikli insan sermayesinin oluşmasına katkı sağlama düşüncesi yer alan yüksek öğretim kurumlarının günümüz rekabet dünyası koşullarına uyum sağlama zorunda oldukları da bir gerçektir. Bu açıdan özellikle rekabetin ve daha etkin kaynak kullanma isteğinin hâkim olduğu günümüz dünyasında, aynı alanlarda çalışan benzer organizasyonların etkinliklerinin ölçülmesi önemli bir konu haline gelmiştir.Bu çalışmada Bulanık DEMATEL metodu ile Veri Zarflama Analizi yöntemi entegre edilerek Türkiye'de 14 Endüstri Mühendisliği bölümünde etkinlik analizi yapılmıştır. Öncelikle üniversite etkinliklerinin değerlendirilmesinde kullanılan girdi ve çıktı faktörleri ortaya konulmuş olup, bu faktörler arasından Bulanık DEMATEL metodu ile Veri Zarflama Analizi'nde kullanacağımız uygun girdi ve çıktı faktörleri bulunmuştur.Elde edilen uygun girdi ve çıktı faktörleri ile Veri Zarflama Analizi uygulaması yapılmış olup; etkin olan ve olmayan bölümler tespit edilmiştir. Etkin olmayan bölümlerin referans kümeleri belirlenerek bu bölümlere yönelik stratejiler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
It is a fact that higher education institutions have the idea of contributing to creation of qualified human capital by training qualified human in the core missions qualified have to adapt to the today's competitive world conditions. In this respect, measurement of efficiency of similar organizations in the same working areas has become an important issue.In this study, an integrated fuzzy DEMATEL method and Data Envelopment Analysis is used to evaluate the efficiency of 14 Industrial Engineering departments in Turkey. Firstly, input and output factors used in evaluating the efficiency of university are determined, after that, among these factors, appropriate input and output factors for use in Data Envelopment Analysis are found with fuzzy DEMATEL method.An application of Data Envelopment Analysis is performed with appropriate input and output factors obtained from fuzzy DEMATEL method. Efficient and inefficient industrial engineering departments of university are evaluated. By determining reference sets of inefficient departments, strategies for these sections are defined.