Yabancı dil olarak Türkçe öğrenen Gürcü öğrencilerin yazma becerilerinin incelenmesi
Examination of writing skills of Georgian students learning Turkish as a foreign language
  1. Tez No: 770421
  2. Yazar: TAMARI GUCHMAZASHVILI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF UYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırmada Gürcistan'da Türkoloji bölümlerinde öğrenim gören öğrencilerin yazma beceri düzeyleri ile bu öğrencilerin yazma performanslarını etkileyebilecek değişkenlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda öğrencilere bağlı faktörlere ek olarak eğitim aldıkları müfredat, ders içerikleri, eğitim öğretimde kullanılan materyaller ve öğretim üyelerine ilişkin bilgiler toplanıp incelenmiştir. Araştırma nicel ve nitel verilerin bir arada kullanılmasına izin veren karma yöntemli bir araştırma olup karma yöntem desenlerinden yakınsak paralel desen kullanılmıştır. Çalışma grubunu 2020-2021 eğitim öğretim yılında Gürcistan'daki beş üniversitenin Türkoloji bölümlerinde öğrenim gören Gürcü öğrenciler ve onlara eğitim veren öğretim üyeleri oluşmaktadır. Tiflis İvane Cavakhişvili Devlet Üniversitesi, İlia Devlet Üniversitesi, Gürcistan Üniversitesi, Shota Rustaveli Devlet Üniversitesi ve Akaki Tsereteli Devlet Üniversitesi olmak üzere toplam beş üniversitede 3. ve 4. sınıfta eğitim gören 53 Gürcü öğrenci ile çalışılmıştır. Ayrıca bu üniversitelerde görev yapan toplam 12 öğretim üyesi ile de görüşülmüştür. Araştırmanın nicel verileri hazırlanan bilgi toplama formu ve yazılı anlatım görevleri ile toplanmıştır. Nitel verilerin toplanması için ise yarı yapılandırılmış öğrenci görüşme formu, yarı yapılandırılmış öğretim üyesi görüşme formu hazırlanmıştır. Bunlara ek olarak çalışılan kurumlarda kullanılan müfredat programları ve ders içerikleri de incelenmiştir. Araştırma sonucunda Gürcistan'da Türkoloji bölümlerinde okumakta olan öğrencilerin yazılı anlatım beceri düzeylerinin zayıf olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin yazılı anlatım performanslarının demografik özellikleri, yazmaya yönelik ilgileri ve Türkçe eğitim geçmişleri gibi kendileriyle ilişkili değişkenlere bağlı olarak farklılaşmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca bölümlerde lisans eğitimine başlamadan evvel öğrencilerin Türkçeye hâkimiyetlerini artıracak ve dil becerilerini geliştirerek onları lisanstaki dil ve edebiyat derslerine hazır hâle getirecek Türkçe hazırlık eğitiminin bulunmadığı, okutulan müfredatlarda doğrudan yazma becerisini geliştirmeye yönelik derslerin bulunmadığı, dolaylı olarak yazma becerisinin gelişimine katkı sağlayabilecek derslerin de sınırlı sayıda olduğu, kullanılan materyaller arasında yazma becerisini geliştirmeye yönelik materyaller olsa da bunların verimli bir şekilde kullanılmasını sağlayacak ders ve uygulamalar bulunmadığı, öğretim üyelerinin yaptıkları sınırlı çalışmaların da yazma becerisini geliştirme konusunda etkili sonuçlar doğuramadığı hepsi bir arada değerlendirildiğinde nihai durumda da bölüm tarafından sağlanan imkânların öğrencilerin yazılı anlatım becerilerini geliştirme konusunda yetersiz olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğrenciye bağlı faktörler, müfredat, materyal ve öğretim üyelerinden elde edilen nitel ve nicel bulguların öğrenci başarısındaki zayıflığı açıklayacak nitelikte olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the writing skill levels of the students studying at the Turcology departments in Georgia and the variables that may affect the writing performance of these students. In this context, in addition to the factors related to the students, information about the curriculum, course contents, materials used in education and faculty members were collected and examined. The research is a mixed method research in which both quantitative and qualitative data are used together, and convergent parallel design, one of the mixed method designs, was used. The study group consists of Georgian students studying in the Turcology departments of five universities in Georgia in the 2020-2021 academic year and the faculty members who teach them. The study was conducted with 53 Georgian students studying in the 3rd and 4th grades at five universities, namely Ilia State University, University of Georgia, Tbilisi Ivane Javakhishvili State University, Akaki Tsereteli State University, and Shota Rustaveli State University. In addition, a total of 12 faculty members working in these universities were interviewed. Quantitative data of the research were collected with the prepared information collection form and written expression tasks. For the collection of qualitative data, semi-structured student interview form and semi-structured lecturer interview form were prepared. In addition to these, the curricula and course contents used in the institutions studied were also examined. As a result of the research, it was determined that the written expression skill levels of the students studying at the Turcology departments in Georgia were weak. It has been determined that the written expression performances of the students do not differ depending on the variables related to them, such as their demographic characteristics, their interest in writing, and their Turkish education background. In addition, there is no intensive Turkish preparatory education in the departments that will improve students' Turkish knowledge and language skills and prepare them for undergraduate education, there are no courses aimed at improving writing skills directly in the curricula, there are also a limited number of courses that can indirectly contribute to the development of writing skills, materials for improving writing skills are among the materials used. Even though there are no lessons and practices that will enable them to be used efficiently, and the limited studies of the faculty members did not produce effective results in improving writing skills, it was concluded that the opportunities provided by the department were insufficient in developing the written expression skills of the students in the final situation. It has been seen that the qualitative and quantitative findings obtained from the factors related to the student, the curriculum, the materials and the data obtained from the faculty members can explain the weakness in student achievement.