Farklı işlemler uygulanmış lamine ahşap pencere profilinin mekanik özellikleri
Mechanical properties of laminated window profile applied different process
- Tez No: 316299
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEREF KURT
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
 - Yıl: 2012
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Karabük Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, çam, kestane ve köknar odunlarından 7 mm kalınlığında katmanlar üretilmiş; bu katmanlar Timbercare Aqua ve İmersol Aqua odun koruyucuları ile emprenye edilmiş daha sonra D4 tipi PVAc tutkalı ve PÜ tutkalı ile yapıştırılmıştır. Denemelerde pencere profillerinin fiziksel ve mekanik özellikleri incelenmiş, bu özellikler üzerine laminasyondaki tutkal farklılığı, emprenye farklılığı ve katmanlarda kullanılan ahşap farklılığının laminasyon üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Deneyler sonucu en yüksek ağırlık artışı % 70,80 ile PVA ile yapıştırılmış emprenyesiz çam-köknar-çam örneklerde; en düşük ağırlık artışı % 51,16 ile PVAc ile yapıştırılmış emprenyesiz çam-çam-çam örneklerde bulunmuştur. En yüksek kalınlık artışı % 10,63 ile PVA ile yapıştırılmış imersol aqua ile emprenye edilmiş çam-çam-çam örneklerde; en düşük kalınlık artışı % 1,50 ile PVAc ile yapıştırılmış emprenyesiz çam-köknar-çam örneklerde bulunmuştur. En yüksek genişlik artışı % 3,14 ile PVA ile yapıştırılmış Timbercare Aqua ile emprenye edilmiş kestane-çam-kestane örneklerde; en düşük genişlik artışı % 0,86 ile poliüretan tutkalı ile yapıştırılmış Timbercare Aqua ile emprenye edilmiş kestaneçam-kestane örneklerde bulunmuştur. En yüksek makaslama direnci 11,36 MPa ile poliüretan tutkalı ile yapıştırılmış emprenyesiz çam-çam-çam örneklerde; en düşük makaslama direnci 6,45 MPa ile PVAc ile yapıştırımılmış, Timbercare Aqua ile emprenye edilmiş kestane-çam-kestane örneklerde bulunmuştur. Son olarak, elde edilen bulgular ve sonuçlar çerçevesinde, lamine pencere profili endüstrisine yönelik olmak üzere önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
İn this study, laminated window frames were manufactured from pine, fir and Chessnut veneers having 7 mm thickness bonded with D4 type polyvinyl acetate (PVAc) and Polyurethane (PU) adhesives and impregnated with Timbercare Aqua and İmersol Aqua wood preservers. Afterwards, the physical - mechanical properties of the laminated window profiles were investigated and the effects of glue type, impregnate type and wood type on the lamination were explained. As a result of the experiments, the highest weight increment is determinated as 70,80 % for pine-firpine samples that bonded with PVAc adhesive and non-impregnated; the lowest weight increment is determinated as 51,16 % for pine-pine-pine samples that bonded with PVAc adhesive and non-impregnated. The highest radial swelling is determinated as 10,63 % for pine-pine-pine samples that bonded with PVAc adhesive and impregnated with İmersol Aqua wood preserver; the lowest radial swelling is determinated as 1,50 % for pine-fir-pine samples that bonded with PVAc and non-impregnated. The highest tangential swelling is determinated as 3,14 % for chestnut-pine-chestnut samples that bonded with PVAc and impregnated with Timbercare Aqua wood preserver; the lowest tangential swelling is determinated as 0,86 % for chestnut-pine-chestnut samples that bonded with polyurethane adhesive and impregnated with Timbercare Aqua wood preserve. The highest shear strength is determinated as 11,36 MPa for pine-pine-pine samples that bonded with polyurethane adhesive and non-impregnated; the lowest shear strength is determinated as 6,45 MPa for chestnut-pine-chestnut samples that bonded with PVAc adhesive and impregnated with Timbercare Aqua. At last, some proposals related to window - framing industry were given by taking account of the result, obtained.