Emprenye maddeleri ve bekletme süresinin verniklerin yapışma direncine etkisi
The effects of imprengnated materials and holding periods of varnish on adhesion resistance
  1. Tez No: 316300
  2. Yazar: GONCA KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN ÖZÇİFÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma, İmersol ve Tik Yağı ile emprenye edilen odunlarda poliüretan ve sentetik esaslı cam cila verniklerinin yapışma dirençlerini belirlemek için yapılmıştır. Bu amaçla, Doğu kayını (Fagus orientalis Lipsky), sarıçam ( Pinus sylvestris L.) ve Uludağ göknarı (Abies bornmilleriana Mattf) odunlarından ASTM-D 358 esaslarına göre 80x80x10 mm boyutlarında deney örnekleri hazırlanmıştır. Örnekler, ASTM 1037 esaslarına göre 24, 72, 144 saat süre ile imersol Aqua ve Tik yağında uzun süreli daldırma metodu ile emprenye edilmiştir. Daha sonra deney örnekleri poliüretan ve sentetik esaslı cam cila vernikleri ile üst yüzey işlemlerine tabi tutulmuştur. TS EN 205 esaslarına göre üniversal test cihazında verniklerin yüzeye yapışma dirençleri belirlenmiştir. Sonuç olarak, verniklerin yüzeye yapışma direnci en fazla tik yağı ile işlem görmüş cam cila vernikli kayın odunu örneklerinde (1,40 N/mm2), en düşük 144 saat süre ile tik yağında bekletilen poliüretan vernikli sarıçam odunu örneklerinde (0,34 N/mm2) tespit edilmiştir.Verniklerin renk değişimine ilişkin en fazla beyazlık değeri işlemsiz 144 saat süre ile tik yağında bekletilen ve cam cila verniğiyle kaplanmış göknar odunu örneklerinde (76,57), en düşük 24 saat süre ile immersolde bekletilen ve cam cila verniğiyle kaplanmış kayın odunu örneklerinde (43,80) elde edilmiştir.Verniklerin renk değişimine ilişkin en fazla kırmızılık değeri, 24 saat süre ile immersolde bekletilmiş ve cam cila verniğiyle kaplanmış kayın odunu örneklerinde (14,54), en düşük 144 saat süre ile tik yağında bekletilmiş ve cam cila verniğiyle kaplanmış sarıçam odunu örneklerinde (4,80) bulunmuştur.Verniklerin renk değişimine ilişkin en fazla sarılık değeri 144 saat süre ile tik yağında bekletilen ve poliüretan verniği ile kaplanan Göknar odunu örneklerinde (51,36), en düşük işlemsiz 24 saat süre ile immersol de bekletilen kayın odunu örneklerinde (25,47) tespit edilmiştir.Verniklerin parlaklık değişimine ilişkin en fazla renk tonu % değeri 24 saat süre ile tik yağında bekletilen ve cam cila verniği ile kaplanmış göknar odunu örneklerinde (58,50), en düşük 24 saat süre ile imersolde bekletilmiş ve cam cila verniği ile kaplanmış kayın odunu örneklerinde (25,58) elde edilmiştir. En fazla parlaklık % değeri 144 saat süre ile immersolde bekletilen işlemsiz göknar odunu örneklerinde (17,17), en düşük 144 saat süre ile immersolde bekletilen ve cam cila verniği ile kaplanmış kayın odunu örneklerinde (3,17) belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is done to determine the adhesion resistance of polyurethane and synthetic based glaze on the woods impregnated with Imersol aqua and teak oil. For this reason, experiment samples based on ASTM-D 358 rules on the sizes of 80x80x10mm are prepared from the Fagus Orientalis Lipsky, Pinus Sylvestris and Abies bornmilleriana Mattf woods. The samples are impregnated by submerging in Teak oil and imersol aqua according to the ASTM 1037 rules for 24, 72, 144 hours.After that the experiment samples are highly processed with polyurethane and synthetic based glaze varnish. According to TS EN 205 rules the adhesion level of the varnishes are detected by universal testing devices. As a result the highest level of adhesion on the surface is found at glaze varnished Fagus Orientalis Lipsky examples(1,40N/mm2) which were processed with teak oil and the lovest was foundat poliurethane varnished Pinus sylvestris wood examples (0,34 N/mm2) which was submerged 144 hours in teak oil.The highest whiteness amount was found on Abies bornmilleriana examples(76,57) which were submerged for 144 hours in teak oil and coated with glazed varnish, the lowest whiteness amount was found on Fagus Orientalis examples (43,80)that was coated with glazed varnish and submerged in imersol for 24 hours.The highest colour change rate of redness was found on Fagus Orientalis examples (14,54) which were coated with glazed varnish and submerged in imersol, the lowest was found on Pinus Sylvertris examples (4,80) soaked in teak oil at least for 144 hours and coated with glazed varnish.The highest colour change rate of yellowness was found at Abies bornmilleriana examples (51,36) which were soaked in teak oil for 144 hours and coated with polyurethane varnish; the lowest was found on Fagus orientalis examples (25,47) which were submerged for 24 hours in immersol.According to the brightness difference of the given colour tone; the highest colour tone change was found on Abies bornmillerinana examples(58,50) which were submerged in teak oil for 24 hours ; the lowest was found on Fagus orientalis examples (25,58) which were submerged in imersol for 24 hours and were coated with glazed varnish. The highest brightness percentage value was found on Abies bornmilleriana examples (17,17) which were submerged in imersol for 144 hours; the lowest was found on Fagus orientalis examples (3,17) which were submerged in imersole and coated with glazed varnish.