Karbonelyaf takviyeli polimer kompozitlerin delinmesinde yüzey pürüzlülüğünü azaltacak uygun delme yöntemleri ve parametrelerin seçilmesi
Selection of appropriate drilling methods and cutting parameters for decreasing surface roughness on drilling of carbon fiber reinforced polymer composites
  1. Tez No: 316308
  2. Yazar: MEHMET ŞAH GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRHAN IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Son zamanlarda mühendislik malzemeleri içinde hızla önemi artmakta olan karbonelyaf takviyeli polimer kompozit malzemenin işlenebilirliğinin incelenmesi bu malzemenin daha fonksiyonel olarak kullanılabilirliğini sağlayacaktır. Özellikle montaj denince akla ilk gelen yöntem malzemelerin delinmesi olmaktadır. Bu çalışmada bu denli yüksek öneme sahip karbonelyaf takviyeli polimer kompozit malzemeyi tek atlamalı (plain) çift atlamalı (twill) şeklinde iki farklı hasır yapısına sahip plaka şeklinde üretip bu plakalarda 0.2, 0.3 ve 0.4 mm/dev. ilerleme hızlarında, 50, 70 ve 90 m/dak. kesme hızlarında, 60o, 90o ve 120o uç açılarında, 2,3 ve 4 ağız sayısında farklı parametreler kullanılarak delme işlemi yapılmış delik içi yüzey pürüzlülüğü ölçülmüştür. Çıkan sonuçlara göre iki farklı hasır yapısına sahip (Plain,Twill) plakalarda İlerleme arttıkça yüzey pürüzlülüğü artmaktadır. Kesme hızı arttıkça yüzey pürüzlülüğü azalmaktadır. Ağız sayısı arttıkça yüzey pürüzlülüğü azalmaktadır. Kesici takım uç açısı arttıkça yüzey pürüzlülüğü azalmaktadır sonuçları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The research of processiblity of the polymer composite material strengthened by carbon fiber which has gained impotance remarkably among engineering materials lately will provide the utility of this material more functionally. The first way which comes to mind when the montage is mentioned is being holed of materials. In this research, the process of holing the polymer composite material strengthened by carbon fiber which has such great impotance has been done by producing that material in the shape of a plaque which has two different structures of straw as plain and twill and using in this plaque different parametres in the expansion speed of 0.2, 0.3 and 0.4 mm/dev, in the cutting speed of 50, 70 and 90 m/min, in the 90o and 120o peak angles and in the mouth number of 2,3 and 4 and inside-hole the surface roughness has been measured. According to the results, the surface roughness increases as the expansion in the plaques which have two different straw(plain/twill) structures increases. The surface roughness decreases as the cutting speed increases. The surface roughness decreases as the mouth number increases. The surface roughness decreases as the angle of cutting team of peak increases.