Data şifreleme algoritmaları ve performans analizi
Data encryption systems and performance analysis
- Tez No: 316356
- Danışmanlar: PROF. DR. SIDDIK BİNBOĞA YARMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Kriptografi bilgi güvenliğini inceleyen bilim dalıdır. Bir mesajın yada bilginin geçici olarak okunamaz hale dönüştürülerek hedefine ulaştırılması ve karşı tarafta bilginin tekrar okunabilir hale döndürülmesi için kullanılan şifreleme konusuna verilmiş genel addır. Bilgi güvenliğinin öneminin yüksek olmasından dolayı kriptografide data şifreleme algoritmaları ön plandadır.Bu çalışmada data şifreleme algoritmaları tanıtılmış, kullandıkları anahtar bakımından farklılık gösteren simetrik ve asimetrik şifreleme kıyaslaması yapılmış, performans karşılaştırması sonuçları alınıp analiz edilmiştir. Analiz için ModelSim Altera Web Edition programı kullanılarak RSA,AES ve DES için kaynak kodları yazılmıştır. Akabinde algoritmaların şifreleme ve şifre çözmedeki yeteneklerinin hız ve memory gibi unsurlarda hesaba katılarak detaylı bir şekilde incelemesi yapılmıştır. Son olarak ses,video ve real time data transferlerinde şifreleme algoritmalarına değinilmiştir. Analiz sonuçlarına kısaca göz atarsak RSA algoritması işlemleri daha uzun sürede gerçekleştirir. AES algoritması RSA ve DES e göre çok hızlı, DES algoritması ise RSA ya göre daha hızlıdır. Ayrıca Blowfish algoritmasının kod çözmedeki performansı çok üstündür. Buna karşın güvenliğin üst düzeyde olduğu uygulamalarda RSA bir adım öndedir. Son olarak authentication ın büyük önem taşıdığı vpn uygulamalarında şifelemeye değinilmiştir. Burada iletişim kuran noktalar arasındaki tunelin durumuna göre şifrelemenin değişkenlik gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Cryptology is a science that deals with the security of information. It has been coined as an encryption topic for delivering a message or information, by changing it to a temporary unreadable mode and turning it to a readable state on the opposite side. As it carries information of high with security of information, data encryption algorithms are in the foreground. In this workout, data encryption algorithms are introduced, asymmetric and symmetric algorithms are compared, which are differentiated on using keys are performed and the comparison results in a detailed analysis are implemented. By using ModelSim Altera Web Edition for analysis source codes, RSA, AES and DES have been written. Afterwards, a detailed investigation had been done for capabilities of algorithms on encryption and decryption, considering speed and memory requirements. Finally it is told encryption algorithms for voice,video and real time data transfer. According to analysis results, RSA algorithm performs operations slower than other algorithms, which were compared in this thesis. AES is the fastest algorithm regarding DES and RSA; however, DES is faster than RSA. Furthermore, Blowfish has the best performance level of decryption. On the other hand, RSA is one step ahead on applications that security has crucial importance. Lastly, encryption on VPN applications, which holds authentication with top priority, have been mentioned in this workout. Related with analysis, it was seen that encryption has been instable regarding situation of tunnel, which was established between communication points.