Klasik teknikler kullanılarak bir kriptografi algoritması geliştirilmesi ve des algoritması ile performans analizlerinin karşılaştırılması
Developing a cryptography algorithm using classical techniques and then comparison of performance analysis with des algorithm
  1. Tez No: 355571
  2. Yazar: ÜLKÜ ÜLKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Teknik Eğitim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Technical Education
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmada bilgi güvenliği ile ilgili genel bilgiler verilmiş ve sonrasında bilgi güvenliğini sağlama yollarından biri olan kriptoloji bilimi üzerinde durulmuştur. Kriptoloji biliminin tarihsel gelişimi ve bazı kriptoanaliz yöntemleri anlatılmıştır. Kriptoloji algoritmaları yöntem ve tekniklerinden bahsedilmiştir. Tez çalışmasının uygulama kısmında klasik teknikler kullanılarak bir kriptografi algoritması geliştirilmiş ve güvenirliğini test etmek için bire-bir harf frekans analizi uygulaması yapılmıştır. Geliştirilen algoritma hem paragraf hem kelime düzeyinde şifreleme işlemi yapmaktadır. Algoritmanın deşifreleme işlemleri için biyometrik bir özellik olan ses kullanılmıştır. Geliştirilen algoritmanın performans analiz değerlendirmesi yapılırken modern bir teknik olan DES algoritması ile karşılaştırması verilmiştir. Visual Studio ortamında C# dili kullanılarak yapılan işlemler için demo program hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study provides general information about information security, and then focused on the science of cryptography is one way to ensure the security of information. The historical development of the science of cryptology is examined. Some methods of the cryptanalysis are described. Methods and techniques of the cryptography algorithms are mentioned. A cryptography algorithm is developed using the techniques of classical cryptography. To test the reliability of the algorithm, frequency analysis was conducted in exactly the case. The algorithm has both paragraph and word level encryption process. Biometric feature such as voice is used for decryption operations. Analysis of the algorithm performance assessment, conducted for encryption operations. Performance analysis of the proposed algorithm and the results were compared with DES which is a modern cryptography technique. For the simulation of the developed algorithm, a demo program has been prepared using the C# programming language with the MS Visual Studio environment.