Kısıtlar teorisi yaklaşımı ile üretim senaryolarının finansal analizi: Otomotiv endüstrisinde bir uygulama
Financial analysis of production scenarios with constraint theory approach: An application in automotive industry
  1. Tez No: 316365
  2. Yazar: BURCU SOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR ESNAF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Yoğun rekabetin hâkim olduğu is dünyasında, isletmelerin pazar paylarını korumaları,karlılıklarını arttırmaları, değisen dinamiklere ayak uydurmaları, rakiplerine karsırekabet üstünlüğü kazanmaları için ürünlerini müsteri taleplerine uygun fiyat, yüksekkalite ve doğru zamanda sunmaları gerekmektedir.Her sistemin en az bir kısıta sahip olduğunu savunan kısıtlar teorisi, performans veverimliliği sınırlayan bu kısıtların tespit edilip yönetilmesi yoluyla isletmelere rekabetavantajı sağlayan, karlılıklarını arttırmaları için yol gösteren önemli bir performansölçüm sistemidir. Sadece üretim alanına değil, yönetim muhasebesi alanına da farklı birbakıs açısı getiren kısıtlar teorisi, kapsamlı maliyet analizleri ve gelistirme önerileri ileisletmelerin yönetiminde önem arz etmektedir.Bu çalısmada, öncelikle konuya iliskin kavramlar alt baslıklarıyla birlikte incelenmis,inceleme sonucunda elde edilen bilgiler doğrultusunda, kısıtlar teorisi tabanlı bir karardestek sistemiyle otomotiv endüstrisinde yer alan çok uluslu bir sirketin üretim/montajsüreci analiz edilmistir. Firmanın karlılık hedefini sınırlayan kısıtlar belirlenerek,kısıtların etkin bir sekilde yönetilmesi için kullanılması gereken araçlar ortayakoyulmustur. Son olarak, isletmede yürütülebilecek farklı üretim senaryolarının finansalanalizi yapılmıs, sonuçlar değerlendirilerek isletme için en elverisli olan senaryobelirlenmistir.
Özet (Çeviri)
In business environment, where the competition is intense, companies have to produceand sell their products just in time with appropriate prices and high quality to sustaintheir market share, incrase profitability, keep up with market dynamics and havecompetitive advantage against their competitors.Theory of constraint submits that each system has at least one constraint that limits theperformance and efficiency of the system. It is an important performance measureindicator for companies because it provides competitive advantage and gives directionsfor profit increase by focusing on identification and management of the constraints. Notonly in production, but also in management accounting it provides different point ofview with comprehensive cost analysis and development offers so that it presentsimportance for top management.In this study, firstly, topics of the subject are featured with sub-titles. Then,production/assembly process of an international production company in automotivesector is analysed with a contraint theory based decision support system. Constraints,that limit profitability of the company are identified and tools for effective managementof the constraints are stated. Finally, production scenarios are financially analysed andby evaluating the results, the most optimum scenario is chosen.