İnsan endojen retrovirus H (HERV-H)'ın genomik analizi
Genomic analysis of human endogenous retrovirus H (HERV-H)
  1. Tez No: 316366
  2. Yazar: MEHRAB GULIYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN GÖZÜKIRMIZI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji-Genetik ve Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Endojen retrovirüsler (ERV'ler) ve ERV benzeri diziler insan genomunun %8'ini oluşturmaktadır. ERV lokuslarının bilinmeyen bir kısmı transkripsiyona uğrar ve böylece insan transkriptomuna katılır. Bu bölgelerin küçük bir kısmı işlevsel proteinleri kodlar. ERV'lerin normal ve hastalıklı biyolojik süreçlerdeki rolü daha belirlenmediği için transkripsiyonu yapılan ERV lokusları ilgi çekmektedir. Bu çalışmada, insan endojen virüs H'ın (HERV-H) LTR7A (450 bç), LTR7B (464 bç) ve LTR7C (471 bç) bölgelerinin PZR ile analizi ve popülasyon arasındaki karşılaştırması amaçlanmıştır. Farklı etnik kökenli 20 bireyde alınan kan örnekleri, genomdaki entegrasyon bölgesi varyasyonlarının belirlenmesi için kullanılmıştır. Elde edilen genomik DNA'lar, HERV-H geninin LTR bölgelerini kapsayan 6 primer çifti ile incelenmiştir. ?Inter-retrotransposon amplified polymorphism? (IRAP) yöntemi polimorfizm analizleri için uygulanmıştır. Tüm bireylerde polimorfizm gözlenmiştir. Elde edilen bulguların, HERV-H'in insan popülasyonlarındaki değişimlerinin ve genoma olan etkilerinin anlaşılmasına katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Endogenous retroviruses (ERVs) and ERV-like sequences comprise 8% of the human genome. An unknown proportion of ERV loci are transcribed and thus contribute to the human transcriptome. A small proportion of these loci encode functional proteins. As the role of ERVs in normal and diseased biological processes is not yet known, transcribed ERV loci are of particular interest. In this study, we aimed to analyse LTR7A (450 bp), LTR7B (464 bp) and LTR7C (471 bp) parts of human endogenous retroviruses (HERV-H) with PZR and compare in between the population. Blood samples obtained from 20 individuals of different etnic origin were used for determination of the integration region variations at genome. Isolated genomic DNAs were screened using 6 primers pairs covering LTR regions of HERV-H gene. Inter-retrotransposon amplified polymorphism (IRAP) technique was performed for polymorphism analyses. İt wos observed polymorphism patterns in all individuals. Findings obtained are expected to contribute to understanding of the effects of HERV-H to the variation in human populations and the genome.