Gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) diyetlerinde balık unu yerine bitkisel protein kaynaklarının kullanımı
Using of plant protein sources instead of fish meal in diets for rainbow trout (Oncorhynchus mykiss)
- Tez No: 316367
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmada, gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss W., 1972) diyetlerinde balık unu yerine farklı oranlarda kullanılan kırmızı mercimek ununun balığın büyüme performansına, yemden yararlanma oranına, vücut kompozisyonuna ve balık etinin amino asit kompozisyonuna etkileri değerlendirilmiştir. Toplam 60 gün süren yemleme deneylerinde başlangıç ağırlıkları ortalama 10,14 g olan 400 adet balık kullanılmıştır.Balıkların büyüme parametreleri yapılan ölçümler sonucunda canlı ağırlık artışı, spesifik büyüme hızı, yemden yararlanma oranı, kondüsyon faktörü, tüm vücut ve fileto kompozisyonları, viserosomatik ve hepatosomatik indeks değerleri hesaplanmıştır. Araştırmada kullanılan yem ve balık eti örneklerindeki besin maddeleri miktarıyla birlikte aminoasit kompozisyonu da belirlenmiştir. Ayrıca deney yemlerinin ekonomik olarak değerlendirilmeleri de yapılmıştır.Deney sonunda balıklardaki en yüksek ağırlık artışı (30,55 g) kontrol grubunda bulunmuştur. Yemde balık unu yerine %75 oranında bitkisel protein kaynaklarının kullanıldığı deney grubu (BP75) (29,25 g) ile yemde balık ununun tamamı yerine bitkisel protein kaynaklarının kullanıldığı deney grubunun (BP100) (28,89 g) ağırlık artışları benzer ve diğer deney gruplarından daha düşük bulunmuştur (P0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, diets which are using of lentil meal instead of fish meal on growth performance, feed efficiency ratio, body composition and fish flesh amino acid composition of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) were investigated. Totally 400 fish which were initial average weight 10,14 g were used for feeding trials during the 60 days.Growth performance of fish such as individual growth performance, specific growth rate, feed utilization, condition factor, whole body and fillets composition ratio, viserosomatic and hepatosomatic index values were calculated. Nutrient and amino acid composition of experimental feeds and fish meat were determined. Evaluations of the economic analysis of experimental diets were made.At the end of feeding trials, the highest mean individual weight gain value (30,55 g) of fish was found in control group. Weight gains of BP75 (29,25) and BP100 (28,89) experimental groups were found to be similar and lower than other experimental groups (P0,05). According to calculations made at the end of experiments, VSI value of control groups (18,17) was found to be lower than other experimental groups (P0,05).It was determined that the use of increasing proportion of lentil meals in the experimental diets has decreased the amount of crude protein in whole body (P0,05).According to the results of economic analysis of the experimental diets, feed costs were found to be the highest in control group and the lowest in BP100 group (P0,05).As a result of this study, when growth performance, body composition and body amino acid composition of fish were examined, it was determined that replacement of fish meal in juvenile rainbow trout diets with lentil meal with a ratio of 150 ? can be used.