Levant Denizi (Doğu Akdeniz) kuzeydoğusunun üst kıta yamacı balıklarının dağılımları
Distribution of upper continental slope fishes of northeastern Levantine sea (Eastern Mediterranean)
- Tez No: 316383
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LÜTFİYE ERYILMAZ, PROF. DR. NESLİHAN BALKIS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırma 221 ile 777 m arasındaki derinliklerde ve İskenderun Körfezi'nin yaklaşık 9 ? 24 deniz mili arası mesafede gerçekleştirilmiştir. Şubat ? Mayıs ? Ağustos ? Kasım 2010 tarihlerinde gerçekleştirilen örnekleme çalışmalarında, toplamda 30 trol çekimi yapılmıştır. Bathophilus nigerrimus ve Bathypterois mediterraneus türlerinin Levant Denizi'nin kuzeyinde ilk kez gözlendiği trol çekimlerinde Chondrichthyes klasisinden 9 familyaya ait 13 tür ve Actinopterygii klasisinden 33 familyaya ait 50 tür olmak üzere toplam 63 tür balık elde edilmiştir. Analizler sırasında genellikle kıyısal sularda yaşadığı bilinen Fistularia commersonii'nin tesadüfen elde edildiği varsayılarak hesaplamalara katılmamıştır.Chlorophthalmus agassizi, Coelorhynchus caelorhynchus, Dipturus oxyrinchus, Helicolenus dactylopterus, Lepidorhombus whiffiagonis, Lophius budegassa, Merluccius merluccius, Phycis blennoides, Scyliorhinus canicula, Synchiropus phaeton tüm derinlik aralıklarında rastlanmıştır. C. agassizi türü birim alana düşen birey sayısı, biyokütle ve baskınlık hesaplamalarında en yüksek değerlere sahip tür olmuştur. H. dactylopterus ise en yüksek sıklık değerine sahip tür olmuştur.En yüksek ortalama tür sayısına 200 ? 299 m derinlik aralığında rastlanılmasına karşın en yüksek ortalama birey sayısı 300 ? 399 m derinlik aralığında elde edilmiştir. Shannon-Wiener tür çeşitliliği ve Pielou'nun düzenlilik indeksleri paralellik göstermiş ve en yüksek değerlere 200 ? 299 ve 700 ? 800 m derinlikler konturlarında ulaşılmıştır.Örnekleme dönemlerine bakıldığında ortalama 19 tür ile Ağustos ayı ve 92434 birey ile Kasım ayı en yüksek değerler ile temsil edilirken, hesaplanan Margalef tür zenginliği indeksi ve Simpson baskınlık-çeşitlilik indeksi değerleri Kasım ayında en düşük değerlerde gözlenmiştir.Levant Denizi'nde ve ülkemiz sularında üst kıta yamacında gerçekleştirilen bu ilk kapsamlı çalışmada balık türlerinin uzamsal ve zamansal dağılımları incelenmiştir. 800 m olarak kabul edilen üst kıta yamacı alt sınırının Batı ve Orta Akdeniz ile benzer şekilde 400 ? 500 (450) m olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study carried out between 221 and 777 m, offshore of Iskenderun Bay about 9 ? 24 nautical miles on February ? May ? August ? November 2010 with 30 trawl operations. In total 63 species (13 Chondrichthyes species belonging to 9 families and 50 Actinopterygii species belonging to 33 families) were collected. It is presented the first observation of B. nigerrimus and B. mediterraneus in the northern of Levantine Sea. F. commersonii was excluded from the analysis due to assume incidental catching because of found in coastal waters.Chlorophthalmus agassizi, Coelorhynchus caelorhynchus, Dipturus oxyrinchus, Helicolenus dactylopterus, Lepidorhombus whiffiagonis, Lophius budegassa, Merluccius merluccius, Phycis blennoides, Scyliorhinus canicula, Synchiropus phaeton were found in all depth ranges of 200 ? 800 m. C. agassizi has the highest abundance per unit area between fish species, biomass and dominancy as well. H. dactylopterus was estimated as highest frequency in sampling periods. The maximum number of species was observed in 200 ? 299 m depth contours but the highest abundance score was obtained in 300 ? 399 m depths. Shannon-Wiener index and Pielou?s evenness index achieved the maximum values in 200 ? 299 and 700 ? 800 depths contours.In sampling periods, the highest average number of fish species obtained on August with nineteen species. In November, high abundance values were estimated with 92434 specimens, despite lowest value for Margalef diversity index and Simpson's dominance index results among sampling periods.In the present study, spatial and temporal distribution of fish species were examined in the upper slope of Levantine Sea belong to depth ranges. Lower limit of upper slope that is theoretically adopted as 800 m depth, is revealed 400 ? 500 (450) m depth as the West and Central Mediterranean Sea.