Türkiye'nin kömüre dayalı termik santrallerindeki co2 emisyonunun ?3e (enerji-ekonomi-ekoloji) yaklaşımına? göre sayısal analizi
A numerical analysis of co2 emission of Turkey?s coal based termic power plants with respect to '3e approach (energy and economy and ecology),'
  1. Tez No: 316386
  2. Yazar: ÖZÜM ÖZPOLAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAY TOKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Fosil yakıtlar içinde kömürün enerji üretimindeki payı Kyoto sözleşmesine rağmen her yıl %1,5-1,8 oranında arttığı bilinmektedir. Kömüre artan bu talep beraberinde enerji gereksinimi de ortaya koymaktadır. Orta yaşın üzerindeki (> 30 yıl) mevcut termik santrallerimiz temiz yakma teknolojileriyle iyileştirilemediklerinden daha fazla kirletici (emisyon) gaz atık yaymaktadırlar. Türkiye'nin ulusal GHG envanteri 2006 yılında tamamlanmasına rağmen, özellikle sanayide (enerji ve ulaşım sektörü dahil) CO2 salınımlarını yakıt hammadde kalitesini belirleyen ve denetleyen büyüklüklerle kayıt altına alacak, salınımlarda değişimleri düzenli bir şekilde izleyebilecek teknoloji ve kurumsal üniteler oluşturulamamıştır. Bu tez çalışması ile, mevcut olan sürdürülebilirlik anlayışındaki ?kaynak tüketimi? yerine, ?hammadde kaynak yönetiminin? ?3E? (Enerji, Ekonomi ve Ekoloji)? yaklaşımı ile irdelenip, değerlendirilmesi gerekliliği hedeflenmektedir.Bu düşüncelerden hareketle, ülkemizdeki linyit kömürüne dayalı termik santrallere beslenen linyitin elementel ve endüstriyel analiz değerleri, üretim ve tüketim değerleri göz önüne alınarak belirlenen enerji potansiyeline bağlı olarak, Türkiye'nin elektrik üretiminden kaynaklanabilecek CO2 emisyonu bu tez kapsamında hesaplanmıştır. Bu emisyon hesabında öncelikli olarak, 1990- 2008 yılları arasında Türkiye'deki 11 adet kamu ve 1 adet özel sektöre ait olmak toplam 12 adet linyite dayalı termik santralin yıllık gerçekleşen ortalama ?elementel karbon (Ce?) ve ?sabit karbon (Cs?) içerikleri, ?kütle? ve ?enerji? bazında olmak üzere, karbon emisyon faktörleri (CEF, kgCO2/GJ ve kg CO2 / kwh) linyit kalitesine göre ayrı ayrı hesaplanmıştır. Türkiye'nin linyite dayalı elektrik üretiminden kaynaklanan toplam CO2 miktarı ise, gerçekleşen (fiili) toplam linyit tüketim değerleri (ton/yıl) üzerinden hesaplanarak ayrıca analiz edilmiştir.Ayrıca, kömürün termik santrallerde enerji amaçlı olarak, ekosistemdeki biyolojik çeşitliliğin korunarak, biyolojik ve fiziki sistemlerin dengesinin ve devamlılığının sağlanarak sürdürülebilmesi için, ekonomi ve ekoloji konularına da belli bir ayrıntıda odaklanılarak genel bir sayısal analiz yine bu tez kapsamında verilmiştir.
Özet (Çeviri)
It?s known that; the share of coal in fossil fuel energy production despite the Kyoto agreement rate increased from 1.5 to 1.8% per year. Along with increasing demand for coal and energy needs are also revealed. However, the understanding of our country unregistered manufacturing; lignite-based power production results clearly demonstrate the release of CO2 emissions. Indeed, Turkey's national GHG inventory in 2006 to complete, though, especially in industry (energy and transport sectors included) CO2 emissions to register claims, oscillations in the exchange on a regular basis to follow the technology and business units be developed. In this context, this thesis project can fill the existing gap is thought that scientific. Indeed, the third title in this project will examine the ?3E (Energy, Economy, Ecology) Approach?.Following this idea, in our country fed by lignite coal from lignite-based thermal power plants and industrial elemental analysis values, taking into account the energy potential of production and consumption values, depending on the scope of this thesis was calculated CO2 emissions resulting from electricity generation in Turkey. The calculation of emissions as a priority, 1990 - 2008 between the public and 1 private sector in Turkey to 11 units a total of 12 years the average lignite based thermal power plant“elemental carbon (Ce)”and“fixed carbon (Cs),”contents“mass”and“energy”to be on the basis of the carbon emission factors (CEF, kgCO2/GJ and gr CO2 / kWh) is calculated separately according to the quality of lignite. If the total amount of CO2 arising from Turkey's lignite-based electricity production, realized (actual) values of the total lignite consumption (tons / year) were further analyzed by calculating over.In addition, coal for thermal power plants as energy purposes, while maintaining biological diversity in ecosystems, biological and physical systems in order to maintain balance and ensuring the continuity of the economy and ecology by focusing on a particular detail the scope of this thesis is a general numerical analysis.