Güç santrallerinde primer frekans ve yük kontrolü
Control of primary frequency and load of power plants
- Tez No: 316402
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN KOCAARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Energy, Engineering Sciences
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, son yıllarda ülkemiz için çok önemli bir konuma gelen enerji üretiminde kullanılan güç sistemlerinin yük-frekans kontrolü işlemleri alternatif metotlar ile yapılmıştır. Çalışma kapsamında ilk önce basit bir güç sisteminin modellenmesi yapılmış, daha sonra iki güç sistemi birbirine bağlanmıştır.Modelleme işlemi tamamlandıktan sonra bu sistemleri kontrol edebilmek için, kontrol sistemlerinde en çok kullanılan kontrol olan PID kontrolör kullanılmıştır. PID kontrol parametrelerinin sistem cevabı üzerinde etkileri bu tezde incelenmiştir.PID parametrelerinin sistem cevabı üzerindeki etkilerini iyileştirmek ve istenilen değerlere getirebilmek için optimizasyon yöntemlerinden faydalanılmıştır. Modern optimizasyon yöntemlerinde kullanılan sürü zekasına dayalı PSO (Parçacık Sürüsü Optimizasyonu) ve ABC (Yapay Arı Kolonisi) algoritmaları kullanılmıştır. Bu algoritmalar ile elde edilen sonuçlar değerlendirilmiş ve iki algoritma birbirleri ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study load-frequency control has been made in alternative ways for power plants which are using for energy production and also very important for our country in recent year. In this study, a simple power plant has modelled after that two of them has connected each other.After modelling of power plants, to control these systems PID controller has used. The controller is used in which is the most applied in control applications in these days. In this thesis, the effects of the PID parameters on system output has examined.To improve the effects of PID parameters on system output and meet the requirements, optimization algorithms have used. The modern algorithm tecniques: Particle Swarm Optimization (PSO) and Artificial Bee Colony (ABC) based Swarm Intelligence have used. The results which collected via using these algorithms have inspected, these algorithms have compared each other.