Termik santrallerde primer frekans kontrolü ve primer frekans kontrol performans testlerinin kangal termik santral elektrik üretim A.Ş'de uygulanması
Primary frequency control in thermal power plants and the application of primary frequency control performance tests in kangal thermal power plant electricity generation co.
- Tez No: 479220
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ TÜRKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Bilimleri ve Teknoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Enerji iletim şebeke sistemlerinde aktif ve reaktif güç akışı birbiri ile bağımsız ve farklı kontrol yöntemleri ile denetlenmektedir. Reaktif güç gerilim kontrolleri ile bağlantılı iken, aktif güç frekans kontrolleri ile ilişkilidir. Frekans kontrolü, enerji kalitesinin göstergesi ve Avrupa Elektrik İletimi Koordinasyon Birliği (UCTE - Union for the Co-ordination of lirlenmil of Electricity) kriterlerine katılması bakımından en önemli parametredir. UCTE ile Türkiye Elektrik İletim Anononim Şirketi (TEİAŞ) işbirliği halindedir ve TEİAŞ kriterlerine uygun, kurulu gücü 50 MW ve üzeri tüm santrallerde testler yapılmaktadır. Bu tezin amacı, UCTE kapsamında termik santrallerde primer frekans kontrolü prosedürlerinin uygulanması ve primer frekans kontrol performans testlerinin Kangal Termik Santral Elektrik Üretim A.Ş'de sonuçlarının incelenmesidir. Santraldaki (“MITSUBISHI”marka 3.Ünite Buhar Türbini için“Siemens T3000”adlı kontrol sistemi yazılımı aracılığıyla) ünite kontrol sisteminin şebeke frekansını algılamayacağı şekilde, şebeke frekansının doğrudan simülasyonu yöntemiyle modellenmiştir. Saha testleri sonucunda, referans santralin yük-frekans performansı elde edilmiştir. Sonuçlar Siemens T 3000 yazılımı aracılığıyla bilgisayar ortamına aktarılmış ve simülasyon da elde edilen sonuçlar ile karşılaştırılıp yorumlanmıştır
Özet (Çeviri)
In energy transmission network systems, active and reactive power flows are inspected by means of different and independent control systems. While reactive power is related with voltage regulation, active power is related with frequency control. Frequency control is the most important parameter regarding the quality of energy and UCTE criteria. Performance tests are conducted with collaboration of UCTE and TEDAŞ (Turkish Electricity Distribution Company) in power plants fifty MW and higher power production capacity and which correct the requirements of TEDAŞ. The purpose of this thesis is to apply the primary frequency control procedures in thermal power plants and to examine the results of primary frequency control performance tests in Kangal Thermal Power Plant Electricity Generation Co. within the scope of UCTE. Control systems in the plant are modelled and simulated via the direct simulation of network frequency in such a way that the unit control system does not sense the actual network frequency (through Siemens SPPA T3000 control system for“MITSUBISHI”branded 3 Unit Steam Turbine). Load-frequency performance of the reference plant is obtained as a result of the field tests. The results are transferred to computer environment with the help of Siemens SPPA T3000 software and compared with the simulation results.