Hidroelektrik santrallerde güç-frekans denetimi
Load-frequency control at hydroelectric power plants
- Tez No: 200464
- Danışmanlar: Y.DOÇ. A. SERDAR YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalısmada hidroelektrik santrallerde yük-frekans denetimi ele alınmıs, Orta büyüklükteki iki santral olan Sır ve Berke Hidroelektrik Santrallerinin frekans kontrolüne katkısı arastırılmıstır. Arastırma sırasında Avrupa Elektrik letimi Koordinasyonu Birligi (UCTE) kriterleri dikkate alınmıs, Sır ve Berke Santrallerinin bu kriterlere uyumu incelenmistir. ki santralin olusturdugu güç sistem modeli, Digsilent kullanılarak bilgisayar ortamına aktarılmıstır. Modelleme isleminden sonra, söz konusu örnek sistemde, yük akıs degisimleri, açma-kapama olayları ve kısa devre gibi isletmede her an karsılasılabilen olaylar bilgisayar benzetimleri ile sisteme uygulanmıstır. Matlab kullanılarak yapılan modellemede ise iki santralin primer ve sekonder frekans kontrolü performansları ve bu performansların UCTE kriterlerine uygunlugu incelenmistir.
Özet (Çeviri)
Load-Frequency Control is studied in this research. The effect of Sır and Berke Hydroelectric Power Plant which are two middle sized power plant on frequency control has been searched. This research is based on UCTE (Union For The Coordination of Transmission of Electricity) criteria. The adaptation Sır and Berke Power Plant to these criteria has been searched. The power system model that is made by two power plants has been transmitted to computer by using Digsilent. After modeling, the events ( which can be faced at any moment) such us load flow changes, open close events and short circuit are adapted to the system by the help of computer simulations. In the modeling which is made by matlab, the primary and secondary frequency control performances of both power plants and the adaptation of these performances to UCTE criteria has been searched.