Mercimek (Lens culinaris Medik.) bitkisinde ADP-glukoz pirofosforilaz enziminin kısa gün periyodundaki ekspresyon analizi
Expression analyzes of ADP-glucose pyrophoshorylase enzym in lentil (Lens culinaris Medik.) in short-day period
  1. Tez No: 316427
  2. Yazar: HANDE MORGİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL CEVAHİR ÖZ, DOÇ. DR. İ. HALİL KAVAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Botanik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tez çalışmasında Lens culinaris (Mercimek) bitkisinin kısa gün periyodundaki (8 saat gündüz, 16 saat gece) nişasta biyosentezinde görev alan ADP-Glukoz pirofosforilaz (AGPaz) enzimi büyük alt ünitesi (LS) ve küçük altünitesi (SS) genlerinin ekspresyon düzeyinde analizleri yapılmıştır. Kısa gün periyodunda elde edilen ekspresyon analiz sonuçları uzun gün periyodu verileriyle karşılaştırılmıştır.Mercimek, baklagiller (Leguminosae) familyasına ait bir uzun gün bitkisi olup önemli oranlarda nişasta ve protein içermektedir. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde önemli bir besin kaynağı olması nedeniyle son yıllarda yapılan çalışmalarda nişasta enzimlerinin manipülasyonu ile bitkilerdeki verimin arttırılabileceğine dair sonuçlar elde edilmiştir. Bu amaçla önceki çalışmalarda mercimekte nişasta biyosentezinden sorumlu enzimlerden ADP-Glukoz pirofosforilaz (AGPaz) gen dizileri belirlenmiştir.Tezin amacı doğrultusunda iklim odalarında büyütülen mercimek bitkilerinden RNA izolasyonu ve cDNA sentezi yapılmış ve bu cDNA'lardan RT-Polimeraz Zincir Reaksiyonu ile veriler elde edilmiş ve yorumlanmıştır.Sonuç olarak enzimin farklı dokularda (yaprak ve gövde) ve farklı zaman periyotlarındaki profilleri belirlenmiştir. Fotoperiyot uzunluğuna bağlı olarak farklı dokularda değişkenlik gösteren AGPaz izoformlarının düzenlenmesi ile AGPaz promotörleri arasında koordineli olarak bir ilişkinin varlığından söz edilebilir. Bu verilerin enzimlerin biyosentez yollarının anlaşılmasına, enzim aktivitesi ve bitki verimini arttırmaya yönelik çalışmalara katkı sağlayıp ışık tutacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis ADP-Glucose pyrophosphorylase (AGPase) large subunit (LS) and small subunit (SS) on the Lens culinaris (lentil) the expression analyzes had been done on the short term period (8 hour light, 16 hour dark). Long term results were compared with the short day results according to expression analyzes.Lentil (Lens culinaris Medik.) is a long day plant and one of the most important members of Leguminosae family which involve starch and protein. Owing to these properties lentil is an important nutritional source for Turkey and many developing countries. The researches of the starch enzymes manipulation showed that the yield of the plant might enhance. For this purpose the genes which is responsible for the starch biosynthesis AGPase were identified.For the purpose of the thesis RNA isolation and cDNA synthesis has performed from the lentil grown in the climate chambers and using these cDNAs Polymerase Chain Reaction (PCR) has done. The data obtained are interpreted.As a result, the enzyme profiles in different tissues (leaves and stem) and time periods were determined. We concluded that the AGPase isoforms in various tissues are regulated by length of photoperiod and AGPase promoters are coordinately modified. Based on these data enzyme profiles and also biosynthesis pathway will be understand. Accordingly the study will be make contribution to recent studies of the activity of enzymes and the yield of the plant.