İstanbul korularında üreyen yeşil papağan ve iskender papağanı üzerine araştırmalar
Studies on breeding rose ringed and alexandrine parakeets in Istanbul's city parks
- Tez No: 316428
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEL ARSLANGÜNDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Orman Entomolojisi ve Koruma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmanın amacı İstanbul'un tarihi korularında üreyen Yeşil Papağan ve İskender Papağanının korulardaki dağılımı ve yuva habitatı tercihlerini belirlemektir. Üreme dönemi boyunca, 1 Mart- 27 Nisan 2012 arasında 9 tane koru, en az 2 defa ziyaret edilmiştir. Çalışma iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Birinci aşamada üreme döneminde yapılan gözlemler ile papağan türlerinin hangi korularda üredikleri, sayıları ve yuvaları belirlenmiş; ikinci aşamada ise ekolojik açıdan önemli olan üreme habitatı özelliklerinin ortaya koyulması için yuvalara ait detaylı veriler toplanmıştır.Çalışma sonuçlarına göre Yeşil Papağan ve İskender Papağanı ziyaret edilen 9 korudan 5 tanesinde kesin, 1 tanesinde muhtemelen üremektedir. Üremenin görüldüğü bütün korularda iki tür de birlikte üremektedir. Üreme döneminde yapılan sayımlarda Yeşil Papağan için en yüksek sayı 37 birey ile Küçük Çamlıca korusu iken, İskender Papağanı için bu durum 57 birey ile Gülhane Korusudur. Her iki papağan türü de yuva için yüksek, geniş çaplı ağaçları tercih etmektedir. Yuva için en çok tercih edilen ağaç cinsi Çınar (Platanus spp.)'dır.Bu çalışma, Türkiye'de yerli türlere karşı potansiyel bir tehlike olan istilacı papağan türlerinin üreme statüleri ve yuva tercihlerine ilişkin çok temel veriler ortaya koymaktadır. Özellikle habitat tercihlerine ilişkin yapılacak daha detaylı çalışmalar ile bu türlerin ekolojileri daha iyi anlaşılabilir ve istila süreçlerine dair daha detaylı bilgiler toplanabilir.
Özet (Çeviri)
This study aims at determining the numbers, distributions and nesting habitat preferences of breeding Rose-Ringed and Alexandrine Parakeets in Istanbul?s historical city parks. The study was carried out between 1 March - 27 April 2012, and a total of 9 parks were visited at least two times throughout the breeding season. In the first stage of the study, the numbers of breeding parakeets, their distributions and nest locations were determined with the observations and in the second stage in order to discover nesting habitat features of ecological importance, fine scale nesting habitat data were collected.The study results indicate 6 confirmed and 1 probable breeding of both species in 7 of the 9 parks. Two species breed together in the parks that breeding status were confirmed. According to the count results, the highest numbers are 37 individuals for Rose Ringed Parakeet in Küçük Çamlıca Park and 57 individuals for Alexandrine Parakeet in Gülhane Park. Both species selected high, and broad in diameter at breast height trees for nesting. The most preferred tree species for nesting is Platanus spp. trees.This study sets the basis of knowledge on the breeding status and nesting preferences of invasive parakeet species which are treated as a possible threat to the native avifauna in Istanbul. With more detailed studies on their habitat preferences we will be able to discover their ecology and also their invasion process.