Lipoksigenaz genlerinin 2 farklı rekombinant kendilenmiş hat (RIL) populasyonu kullanılarak mercimek genomunda haritalanması
Mapping of lipoxygenase genes by using 2 different recombinant inbred line (RIL) populations in lentil genome
- Tez No: 371343
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED BAHATTİN TANYOLAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, Lens culinaris Medik. (mercimek) bitkisinde Lipoksigenaz (LOX) spesifik DNA markörlerinin haritalanması amaçlanmıştır. LOX markör analizi için, CDC Redberry x ILL 7502 ve PI 320937 x P. Eston ebeveynlerinin melezlenmesiyle oluşturulan LR 8 ve LR 39“Rekombinant Kendilenmiş Hat”populasyonları kullanılmıştır. Yirmi dört adet LOX primerinden, LR 8 populasyonunda 12 tanesi polimorfizm göstermiş ve 37 adet polimorfik bant elde edilmiştir. LR 39 populasyonu için, 10 primerde polimorfizm tespit edilmiş, bu primerlerden 25 adet polimorfik bant elde edilmiştir. LOX markörleri, daha önce geliştirilen ve SNP ile SSR markörlerinden oluşan harita ile beraber haritalanmıştır. RIL populasyonlarında sıkça gözlemlenebilen mendel oranından sapmalar sebebiyle, oluşturulan haritalarda LR 8 populasyonunda 12, LR 39 populasyonunda ise 5 adet LOX markörü haritaya entegre olabilmiştir. Haritalama sonucunda her iki populasyon için de 14'er adet bağlantı grubu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a linkage genome map of Lens culinaris Medik. (lentil) was aimed to be constructed by using Lipoxygenase (LOX) spesific markers. For this purpose, LR 8 and LR 39“Recombinant Inbred Line”populations which were developed from CDC Redberry x ILL 7502 and PI 320937 x P. Eston crosses were used. Twelve out of 24 LOX primers from the population LR 8 were found to be polymorphic and 37 polymorphic bands from these primers were scored. On the other hand, 10 out of 24 LOX primers from LR 39 population were found to be polymorphic and 25 polymorphic bands were detected using these primers. In order to map the LOX markers, the linkage map which previously constructed with SSR and SNP markers were used. Due to the some of the markers showed segregation distortion, 12 LOX markers from LR 8 and 5 LOX markers from LR 39 were be able to be integrated to the existing maps. Results from these mappings showed that a total of 14 linkage groups were constructed for both populations.